ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΑΓΩΝΩΝ

powered by Agones.gr - livescore

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

14 June, 2022 - 04:46

Categories: 

"'Αλωσε" το Παρίσι η Κροατία!

Ποιος θα το πίστευε πριν από την έναρξη του τουρνουά, ότι η κάτοχος του Nations League, Γαλλία, μετά από τις 4 πρώτες αγωνιστικές του 1ου ομίλου της League A δεν θα είχε νίκη και θα κινδύνευε με υποβιβασμό στην αμέσως μικρότερη κατηγορία; 

 

Κι όμως, έτσι έχουν τα πράγματα, με τους «τρικολόρ» να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση και την Κροατία να περνά από το "Σταντ ντε Φρανς" με το πέναλτι του Λούκα Μόντριτς με 1-0 και να "κυνηγά" τη Δανία (2-0 την Αυστρία) στη μάχη της πρώτης θέσης του γκρουπ.

 

Με μόλις δύο βαθμούς μετά από 4 ματς η Γαλλία του Ντιντιέ Ντεσάν βρίσκεται στην τελευταία θέση, ενώ η "Χρβάτσκα" με το δεύτερο σερί "τρίποντο" έφτασε τους 7 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Δανία.    

 

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ "συνήλθε" άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα από την Κροατία πριν από μερικά 24ωρα και στο δεύτερο συνεχόμενο ματς που έδωσε στο "Πάρκεν Στάντιον" πήρε το "τρίποντο" με 2-0 επί της Αυστρίας.

 

Η "σεμνή τελετή" στην Κοπεγχάγη είχε ουσιαστικλα κριθεί σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι Σκανδιβανοί έβαλαν τις βάσεις για την τρίτη τους νίκη στον 1ο όμιλο της League A με τα γκολ των Γουίντ και Σκοβ Όλσεν. 

 

Η σημερινή ήταν η δεύτερη ήττα για την Αυστρία, η οποία έμεινε πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Δανία και πλέον έχασε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να βρεθεί στην κορυφή.

 

Οι δύο αήττητες ομάδες του 2ου ομίλου της League B, Ισλανδία και Ισραήλ έμειναν στο 2-2 στο Ρέϊκιαβικ, αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί ευνοϊκό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το βαθμό που απέσπασαν διατηρήθηκαν στην κορυφή του γκρουπ με 5 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη σημερινή τους αντίπαλο.  

 

 

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής του 3ου Nations League:

 

 

League A

 

 

 

1ος όμιλος

 

 

 

Δανία-Αυστρία                   2-0

 

(21΄ Γουίντ, 37΄ Σκοβ Όλσεν)

 

 

 

Γαλλία-Κροατία                  0-1

 

(5΄πεν. Μόντριτς)         

 

 

 

 

 

2ος όμιλος

 

 

 

Ισπανία-Τσεχία                  2-0

 

(24΄ Σολέρ, 75΄ Σαράμπια)

 

 

 

Ελβετία-Πορτογαλία              1-0

 

(2΄ Σεφέροβιτς)

 

 

 

 

 

3ος όμιλος

 

 

 

Αγγλία-Ουγγαρία                 14/6 (21:45)

 

Γερμανία-Ιταλία                 14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

4ος όμιλος

 

 

 

Πολωνία-Βέλγιο                  14/6 (21:45)

 

Ολλανδία-Ουαλία                 14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

League B

 

 

 

1ος όμιλος

 

 

 

Αρμενία-Σκωτία                  14/6 (19:00)

 

Ουκρανία-Ιρλανδία               14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

2ος όμιλος

 

 

 

Ρωσία*-Αλβανία                  Ματαιώθηκε

 

 

 

Ισλανδία-Ισραήλ                 2-2

 

(9΄ Τορστέινσον, 60΄ Χέλγκασον - 35΄αυτ. Γκρέταρσον, 67΄ Πέρετς)

 

 

 

 

 

3ος όμιλος

 

 

 

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Φινλανδία     14/6 (21:45)

 

Ρουμανία-Μαυροβούνιο            14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

4ος όμιλος

 

 

 

Νορβηγία-Σουηδία                3-2

 

(10΄, 53΄πεν. Χάαλαντ, 77΄ Σόρλοτ  - 62΄ Φόρσμπεργκ, 90΄+5 Γκιοκέρες)

 

 

 

Σλοβενία-Σερβία                 2-2

 

(48΄ Τσερίν, 53΄ Σέσκο - 8΄ Ζίφκοβιτς, 35΄ Μίτροβιτς)

 

 

 

 

 

League C

 

 

 

1ος όμιλος

 

 

 

Λουξεμβούργο-Νησιά Φαρόε        14/6 (21:45)

 

Τουρκία-Λιθουανία               14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

2ος όμιλος

 

 

 

Βόρεια Ιρλανδία-Κύπρος          2-2

 

(71΄ ΜακΝερ, 90΄+4 Έβανς - 32΄, 51΄ Κακουλής)

 

 

 

Ελλάδα-Κόσοβο                   2-0

 

(71΄ Γιακουμάκης, 90΄+9 Μάνταλος)

 

 

 

 

 

3ος όμιλος

 

 

 

Καζακστάν-Σλοβακία              2-1

 

(18΄ Βορογκόφσκι, 39΄ Αστάνοφ - 51΄ Μπέρο)

 

 

 

Αζερμπαϊτζάν-Λευκορωσία         2-0

 

(76΄ Εμρέλι, 90΄+3 Σαϊντάγεφ)

 

 

 

 

 

4ος όμιλος

 

 

 

Βόρεια Μακεδονία-Γιβραλτάρ      4-0

 

(4΄ Μπάρντι, 14΄, 16΄ Μιόβσκι, 31΄ Τσουρλίνοφ)

 

 

 

Γεωργία-Βουλγαρία               0-0 

 

 

 

 

 

League D

 

 

 

1ος όμιλος

 

 

 

Μολδαβία-Ανδόρα                 14/6 (19:00)

 

Λιχτενστάιν-Λετονία             14/6 (21:45)

 

 

 

 

 

2ος όμιλος

 

 

 

Μάλτα-Σαν Μαρίνο                1-0

 

(50΄ Μουσκάτ)

 

 

 

 

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

πηγή amna.gr