ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΑΓΩΝΩΝ

powered by Agones.gr - livescore

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

10 June, 2022 - 00:36

Categories: 

Βραδιά Ιβήρων, «απόλυτη» Γεωργία στα Σκόπια

Το αήττητο που έχει από την έναρξη του Nations League, διατήρησε στον 2ο όμιλο της League A η Πορτογαλία, η οποία νίκησε με 2-0 στο «Χοσέ Αλβαλάδε» την Τσεχία, την ώρα που η Ισπανία με την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, υποχρέωσε την Ελβετία στην τρίτη διαδοχική της ήττα στη Γενεύη (0-1). Στο γκρουπ της Εθνικής (2ος όμιλος, League C), το Κόσοβο έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά έφτασε στην 2η νίκη του, επικρατώντας με 3-2 της Βόρειας Ιρλανδίας στην Πρίστινα. 

 

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπορεί να μη σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς των Πορτογάλων (πέτυχε δύο γκολ με την Ελβετία), ωστόσο, το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί της Τσεχίας στη Λισαβόνα (2-0) και να απολαμβάνει από σήμερα τη μοναξιά της κορυφής του γκρουπ με 7 βαθμούς.

 

Δύο λιγότερους έχει η Ισπανία, η οποία με το γκολ του Σαράμπια στο 13ο λεπτό πέρασε το εμπόδιο της Ελβετίας των τριών ηττών σε ισάριθμα ματς (έχει σημειώσει μόνο ένα γκολ κι έχει δεχτεί επτά!).  

 

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε η Γεωργία και στα Σκόπια. Στον 4ο όμιλο της League C η ομάδα του Γουίλι Σανιόλ νίκησε με 3-0 τη Βόρεια Μακεδονία κι έκανε το 3Χ3 στη διοργάνωση, ούσα το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά του γκρουπ.

 

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του 3ου Nations League:

 

 

 

 

 

League A

 

1ος όμιλος

 

Δανία-Κροατία                   10/6 (21:45)

Αυστρία-Γαλλία                  10/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Πορτογαλία-Τσεχία               2-0

(33΄ Κανσέλο, 38΄ Γκουέδες)

                

Ελβετία-Ισπανία                 0-1

(13΄ Σαράμπια) 

 

 

3ος όμιλος

 

Ουγγαρία-Γερμανία               11/6 (21:45)

Αγγλία-Ιταλία                   11/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Ουαλία-Βέλγιο                   11/6 (21:45)

Ολλανδία-Πολωνία                11/6 (21:45)

 

 

League B

 

1ος όμιλος

 

Ουκρανία-Αρμενία                11/6 (16:00)

Ιρλανδία-Σκωτία                 11/6 (19:00)

 

 

2ος όμιλος

 

Αλβανία-Ισραήλ                  10/6 (21:45)

Ρωσία*-Ισλανδία                 Ματαιώθηκε

 

 

3ος όμιλος

 

Μαυροβούνιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη   11/6 (21:45)

Ρουμανία-Φινλανδία              11/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Νορβηγία-Σλοβενία               0-0

        

Σουηδία-Σερβία                  0-1

(45΄+3 Γιόβιτς) 

 

 

League C

 

1ος όμιλος

 

Νησιά Φαρόε-Λιθουανία           11/6 (19:00)

Λουξεμβούργο-Τουρκία            11/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Κόσοβο-Βόρεια Ιρλανδία          3-2

(9΄πεν, 52΄ Μουρίκι, 20΄ Μπιτίκι - 45΄ Λέιβερι, 83΄ Μπάλαρντ)

  

Ελλάδα-Κύπρος                   3-0

(8΄ Μπακασέτας, 21΄ Παυλίδης, 48΄ Λημνιός) 

 

 

3ος όμιλος

 

Αζερμπαϊτζάν-Σλοβακία           10/6 (19:00)

Λευκορωσία-Καζακστάν            10/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Γιβραλτάρ-Βουλγαρία             1-1

(61΄ Γουόκερ - 45΄+1 Μίντσεβ)

 

Βόρεια Μακεδονία-Γεωργία        0-3

(52΄ Ζιβζιβάτζε, 62΄ Κβαρατσκέλια, 84΄ Κιτεϊσβίλι) 

 

 

League D

 

1ος όμιλος

 

Μολδαβία-Λετονία                10/6 (19:00)

Ανδόρα-Λιχτενστάιν              10/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Μάλτα-Εσθονία                   1-2

(56΄ Ντεγκαμπριέλε - 21΄ Βασίλιεβ, 90΄+4 Ανιερ) 

 

 

 

 

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

 

 

πηγή amna.gr