17 November, 2022 - 23:25

«Άλωσε» και το Μόναχο ο Ολυμπιακός με σούπερ Βεζένκοφ

Την τέταρτη διαδοχική  εκτός έδρας νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Με ηγέτη και τοπ σκόρερ έναν ασταμάτητο Σάσα Βεζένκοφ (με 20 πόντοι 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ) οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν την Μπάγερν με 71-82 και έφτασαν τη φετινή τους επίδοση στο 6-2.

Ο Ολυμπιακός  μπήκε φουριόζος  στο ματς, με ξεκάθαρη διάθεση να επιβάλλει από νωρίς τους δικούς του κανόνες.  Με «όπλο» την πολύ πιεστική του άμυνα βρήκε ρυθμό κλέβοντας μπάλες και με τους  Βεζένκοφ, Ουόκαπ και Φαλ να παίρνουν τα ηνία στο σκοράρισμα υποχρέωσε την ελλιπή Μπάγερν σε παθητικό ρόλο και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (11-27).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 16’ βρέθηκαν να προηγούνται 24-40 στο 16’. Όμως ακολούθησε ένα … αναπάντητο 10-0 για την Μπάγερν για να κλείσει το πρώτο μέρος με το ρευστό 34-40.

Στην τρίτη περίοδο ο Βεζένκοφ συνέχισε να οδηγεί τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα έχοντας εξαιρετικά στατιστικά με συνοδοιπόρους τους Φαλ, Σλούκα και να προηγείται  52-62 στο 29’ για αν κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με διαφορά 13 πόντων (54-67) χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Κώστα Παπανικολάου. Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά κι έδωσε τη δυνατότητα στους Βαυαρούς να μειώσουν σε 65-69 στο 36’, όμως στο τέλος μίλησε η καρδιά των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα 11-27, 34-40, 54-67, 71-82