26 February, 2018 - 02:51

«Άνετη» Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Μαρσέιγ!

Δίχως να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Μαρσέιγ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ligue 1.

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου «άνοιξε» το σκορ. Ο Κίλιαν Εμπαπέ, με πολύ ωραία ενέργεια και όμορφο αριστερό τελείωμα, «νίκησε» τον Πελέ για το 1-0. Λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα (27′) οι Παριζιάνοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Ραμπιό έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ρολάντο, άθελα του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί Σερ Ζενμεν «καθάρισε», και τυπικά, την υπόθεση-νίκη. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (55′) ο Έντινσον Καβάνι, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Νειμάρ από τα αριστερά, «νίκησε» τον Πελέ για το 3-0. Στη συνέχεια η Μαρσέιγ είχε τις ευκαιρίες της στην αναμέτρηση, ωστόσο δεν κατάφερε να «παραβιάσει» την εστία του Αρεόλα. Έτσι το 3-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Έμερι, με αυτό το τρίποντο, έφτασε τους 71 βαθμούς, την ώρα που οι Μασσαλοί παρέμειναν στους 55.