Μάριος Ματσάνκος

10 February, 2016 - 23:17

«Αποχαιρέτησε» με ψηλά το κεφάλι ο Άρης

Ο Αρης ολοκλήρωσε τη φετινή πορεία του στο Eurocup καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στο Nick Galis Hall με 83-68 για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των «32» της διοργάνωσης. Οι «κίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 37-21!

Η έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος… χαλάρωσε τις άμυνες. Χαρακτηριστικό ήταν εξάλλου το σκορ του πρώτου ημιχρόνου καθώς επίσης και τα υψηλά επίπεδα ευστοχίας των δύο ομάδων. Συν τοις άλλοις και οι δύο ομάδες βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στο παιχνίδι, καμία από τις δύο ομάδες κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ  8-7 στο 3’ και 21-16 στο 8’), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-21 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σλάβεν Τσούπκοβιτς.

Οι Ιταλοί βασίστηκαν στο πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας που είχαν στα σουτ τριών πόντων καθώς στο τέλος του ημιχρόνου είχαν 6/11 προσπάθειες. Στα χαρακτηριστικά του πρώτου μέρους ήταν και τα συνολικά 15 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι δύο ομάδες. Ο Αρης βασίστηκε στην επιθετική πολυφωνία του καθώς πήρε λύσεις από τον Κοέν, Χάγκινς, ΜακΝιλ, ενώ η Αρμάνι στηρίχθηκε στην αποτελεσματικότητα των Σιμόν, Σάντερς και προηγήθηκε με 30-31 μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Με διαδοχικά καλάθι από τον Σπύρο Μούρτο ο Αρης απάντησε με επιμέρους σκορ 10-5 (41-36, 17’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-47 έπειτα από καλάθι του Σιμόν.

Ο Αρης έβαλε πίεση στην άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο και ανάγκασε την Αρμάνι να περιοριστεί στους 12 πόντους. Η ελληνική ομάδα σούταρε επίσης με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας καθώς σε αυτό το διάστημα είχε 4/4 σουτ δύο πόντων και 4/6 τρίποντα. Μάλιστα, η ιταλική ομάδα έμεινε χωρίς πόντο για περίπου τέσσερα λεπτά και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 62-53 (27’) και διατήρησε αυτή τη διαφορά των εννιά πόντων έως το τέλος της περιόδου (68-59).

Η ελληνική ομάδα συνέχισε με την ίδια ένταση στην άμυνα στην τελευταία περίοδο. Η Αρμάνι δεν είχε τρόπους εκτέλεσης, είχε ένα ακόμη «νεκρό» διάστημα στο παιχνίδι και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 15 πόντων (74-59, 35’). Ο Αρης «πάτησε» σε αυτή τη διαφορά έως το τέλος του αγώνα και εξασφάλισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Δήμας, Τσούπκοβιτς 9 (3), Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 12, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 15, Κοέν 6,  Μούρτος 11 (2), Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 12.

ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 11, Τσιαντσιαρίνι 12 (1), Σάντερς 14 (1), Τζένκινς 7 (1), Μπάρατς 1, Σιμόν 11 (1).