30 June, 2023 - 21:13

«Δένει» και αρέσει ο Παναθηναϊκός, 3-1 την Ρογκάσκα

Εξαιρετικά δείγματα γραφής παρουσίασε ο Παναθηναϊκός  και στο δεύτερο φιλικό που έδωσε επί αυστριακού εδάφους. Οι πράσινοι αντιμετώπισαν την σλοβενική Ρογκάσκα, της οποίας επικράτησαν 3-1.

Στο 25ο λεπτό ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ, με τον Μπερνάρ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 37'. Στο δεύτερο μέρος ο Μάγκνσουσον (63') με ωραία εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0, με τον Ζντούνιτς να μειώνει με όμορφο γκολ στο 83' διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο τεχνικός των «Πρασίνων» Ιβάν Γιοβάνοβιτς χρησιμοποίησε 24 ποδοσφαιριστές, έβαλε δύο διαφορετικές ενδεκάδες στα δύο ημίχρονα, ενώ ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθείς Φίλιπ Μλαντένοβιτς.