• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

7 March, 2023 - 23:46

«Διπλό» ελπίδας επί της Βαλένθια η Αρμάνι!

Ολοένα και ανεβαίνει η Ολίμπια Μιλάνο! Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πέρασε και από την έδρα της Βαλένθια, επικρατώντας 88-84 και πήρε την πέμπτη διαδοχική της νίκη στην Ευρωλίγκα. Κάπως έτσι, ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-15, ενώ κράτησε τις «νυχτερίδες» εκτός οκτάδας, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 13-14 και να γνωρίζουν την τρίτη σερί ήττα τους.

Φουριόζα μπήκε στο ματς η Βαλένθια και κρατούσε με άνεση ένα προβάδισμα επτά πόντων (14-7 , 17-10 και 21-14), με το τρίποντο του Πάνγκος να γράφει το 21-17 της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (28-17), με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με 9-0 (28-26). Η Βαλένθια δεν πτοήθηκε και με νέο επιμέρους 7-2 επανέφερε τη διαφορά στους επτά πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού στο +3 (42-39).

Η Μιλάνο έσφιξε την άμυνά της και άρχισε να βγάζει πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Νέιπιερ να είναι ο κύριος εκφραστής και παρέα με τους Μπάρον, Ρίτσι έφεραν… τούμπα το σκορ από νωρίς (42-44) για να πάει στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με προβάδισμα δέκα πόντων (55-65). Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Ιταλούς που κρατούσαν βραχεία κεφαλή και μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στο +6 (76-82). Ο Κλαβέρ μείωσε στους τέσσερις, με τον Νέιπιερ να έχει 2/2 βολές αλλά ο Πουέρτο με τρίποντο άγχωσε τους φιλοξενούμενους (81-84). Ο Μέλι είχε 1/2, ο Τζόουνς σκόραρε με τρίποντο και μείωσε στο… μισό καλάθι το σκορ (84-85). Ο Νέιπιερ είχε 1/2, αλλά ο Μέλι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και οι δύο ακόμη βολές του Νέιπιερ έγραψαν το τελικό 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 55-65, 84-88.