Ορέστης Παπαδημητρίου

5 March, 2018 - 20:09

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο ΣΕΦ!

Όμορφο ντέρμπι διεξήχθη στο Φάληρο, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί – ιδίως στο τέταρτο δεκάλεπτο – και να επικρατεί με 88-66 του Άρη. Οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο πρώτο μέρος του αγώνα, με τη διαφορά των Πειραιωτών άλλοτε να ξεπερνάει τους 20 πόντους, ή να είναι απλώς διψήφια και τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν κάτω απ’ τους 10, οπότε είχαμε ντέρμπι. Ωστόσο, με την επιστροφή των συγκροτημάτων στο παρκέ, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του και έφτασε εύκολα στη νίκη!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ. Αμφότεροι είχαν πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ και κατά βασίστηκαν κατά κύριο λόγο στις προσπάθειες από μέση απόσταση. Εξ ου και του γεγονότος ότι το σκορ έφτασε στους 20 πόντους. Οι άμυνες ήταν αρκετά χαλαρές, με τη μπάλα να βρίσκει στόχο και το ρυθμό να ανοίγει από νωρίς. Μόλις φτάσαμε στους 12 πόντους, ο Άρης «μπλόκαρε» και ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με διαφορά εφτά πόντων 21-14. Για πέντε – έξι λεπτά είχαμε ντέρμπι, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το… νόμο τους.

Στατιστικά:

Ολυμπιακός: 7/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασιστ

Άρης: 3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, ασιστ

Σκόρερ:

Ολυμπιακός: Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 4, Παπαπέτρου 3, Τιλί 3, Παπανικολάου 2, Ρόμπερτς 2

Άρης: Τσαϊρέλης 6, Πριγουαϊτ 3, Αθηναίου 2, Πουλιανίτης

Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί, κι η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (26-16). Ύστερα, δεν είχαμε εύκολα σκορ για τα δυο σύνολα, αφού υπήρξαν πολλές άστοχες προσπάθειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι τέσσερα λεπτά, το επιμέρους σκορ ήταν 7-4 υπέρ του Ολυμπιακού, με τη διαφορά να παραμένει στους 10 (28-18). Μάλιστα, οι άμυνες «έσφιξαν» τόσο πολύ που ακόμα και στα μισά της περιόδου, ή και με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, ο Ολυμπιακός δεν ξεπέρασε τους 30 πόντους και ο Άρης «κόλλησε» 18 πόντους.  Μετά από ώρα οι Πειραιώτες κέρδισαν γκολ – φάουλ και είχαμε το 31-18. Φτάνοντας στο δίλεπτο πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, στους 15, 35-20. Το επιμέρους σκορ ήταν 14-6. Ακολούθησε ένα γρήγορο 6-0 από πλευράς Άρη και η διαφορά έπεσε στους εννιά, 35-26. Επίσης, άλλο χαρακτηριστικό ήταν τα τρία συνεχόμενα time out στα τελευταία λεπτά, ιδίως με τον κ. Σφαιρόπουλο να κάνει πολλά παράπονα στους παίκτες. Τελικά, φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 14 πόντους, 40-26, με επιμέρους 19-12.

Προκύπτει το γενικό συμπέρασμα, ότι οι δύο ομάδες είχαν μικρές διαφορές ανάμεσα στις δυο περιόδους. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στα δίποντα, ο Ολυμπιακός είχε 5/8 κι ο Άρης 5/16, τρίποντα, 2/5 ΟΣΦΠ και 9/4 Άρης και βολές, 3/3 ΟΣΦΠ και 2/2 Άρης.

Στατιστικά (συνολικά στο ημίχρονο):

Ολυμπιακός: 12/16 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 19 ριμπάουντ, 12 ασιστ

Άρης: 8/24 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασιστ

Σκόρερ:

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 8, Ρόμπερτς 6, Μιλουτίνοβ 6, Μπράουν 6, Παπανικολάου 4, Πρίντεζης 4, Τιλί 3, Πρίντεζης 3

Άρης: Τσαϊρέλης 8, Μούρτος 6, Αθηναίου 4, Πριγουαϊτ 3, Φλιώνης 2

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά τρέχοντας επιμέρους 7-4 και με το σκορ να «εκτοξεύεται» στους 17 πόντους, 47-30 κι αργότερα στους 19, 49-30. Ο ρυθμός πήρε φωτιά, με τους «ερυθρόλευκους» να… απογειώνουν τη διαφορά στους 21 πόντους 54-33 με επιμέρους 14-9. Σε πέντε λεπτά, το συγκρότημα του Πειραιά πέτυχε 14 πόντους, στο πιο… εκρηκτικό δεκάλεπτο του αγώνα και περιορίζοντας τον αντίπαλο. Πλησιάζοντας σιγά – σιγά στο φινάλε της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν στους 16, 55-39 κι αργότερα στους 15, 55-41. Παρά το καταπληκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, ο Άρης… απάντησε μέσα σε δύο μόνο λεπτά ροκανίζοντας τη διαφορά. Η διαφορά έπεσε στους 12, 55-43 στα τελευταία δυο λεπτά. Ακολούθησαν ορισμένα συνεχόμενα καλάθια για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να επανέρχεται στους 18 πόντους, 61-43 και ύστερα στους 20, 63-43 λίγο πριν την εκπνοή της περιόδου. Τελικά, στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 63-46 έχοντας κάνει επιμέρους 23-20, με απίθανο τρίποντο απ’ τη γωνία του Αθηναίου εκτός ισορροπίας.

Στατιστικά:

Ολυμπιακός: 17/26 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασιστ

Άρης: 16/36 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 8/9 βολές, 23 ριμπάουντ, 7 ασιστ

Σκόρερ:

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 12, Μιλουτίνοβ 10, Πρίντεζης 9, Ρόμπερτς 9, Παπανικολάου 6, Μπράουν 6, ΜακΛιν5, Τιλί 3

Άρης: Μποχωρίδης 9, Αθηναίου 9, Μάρας 6, Μούρτος 6, Πρεγουαϊτ 3, Μπελ 2, Πουλιανίτης 2

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έκαναν… διαγωνισμό τριπόντων, με τον Άρη να είναι πιο εύστοχος και να μειώνει στους 13, 66-53 με επιμέρους 7-3. Παρά ταύτα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν συνεχόμενα καλάθια κι ανέβασαν τη διαφορά στους 19, 72-53, λιγότερο από έξι λεπτά για το τέλος. Το επιμέρους σκορ, από κει που ο Άρης πήγε να ανακάμψει, ανατράπηκε ξανά με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει εννιά σερί πόντους. Διανύοντας τα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί απ’ τα 6.75 και προηγήθηκαν 80-56 με επιμέρους 17-10. Στο τελευταίο λεπτό παρέμεινε η μεγάλη διαφορά, 83-64 και τελικά, το αποτέλεσμα ήταν 86-66 με επιμέρους 23-20. Εύκολη νίκη για την ομάδα του Πειραιά, η οποία συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις, όντας μάλιστα κυρίαρχη στο ματς και έφτασε στη νίκη.

Άρα, ως γενικό απολογισμό (για τρίτη και τέταρτη περίοδο), ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε χάρης στα 7/11 τρίποντα και 1/4 δίποντα. Ο Άρης ήταν τρομερά άστοχος (2/8 τρίποντα, 3/5 δίποντα και 8/10 βολές).