30 November, 2022 - 22:26

«Ερυθρόλευκος» σίφουνας στη Βούλα!

Το σερί νικών για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην Α1 μπάσκετ Γυναικών συνεχίστηκε και στη Βούλα. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν πρόβλημα και επικράτησαν 90-59.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στη Βούλα.

Η Γκούσταφσον για ένα ακόμη ματς ήταν η πρώτη σκόρερ για το Θρύλο με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ωστόσο κορυφαία ήταν η Σπυριδοπούλου. Διότι άγγιξε το triple double με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα.

«Περίπατος» στη Βούλα

Αν και στα πρώτα δύο λεπτά οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν να είναι εκτός... κλίματος, το προβάδισμα με την Αγιούσο στο 3' (5-6) έβαλε το ματς στη σωστή ρότα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν σερί 7-0 για το 5-11 (6') με το έμμεσο τρίποντο της Νικολοπούλου. Το προβάδισμα για τον Θρύλο ανέβηκε στο +8 (7-15) με τις βολές της Σύρρα (7'), ενώ με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου στο +9 (9-18). Με ένα ακόμη έμμεσο τρίποντο από τη Σύρρα (9') η διαφορά έγινε διψήφια (10-21), με την περίοδο να λήγει 12-22.

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Δηλαδή ο Πρωτέας ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 20-28 (14'). Όμως εκεί τα κορίτσια του Ζίμπαρτς έπαιξαν άμυνα. Κατά συνέπεια άφησαν την ομάδα της Βούλας χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά. Έκαναν σερί 15-0 και ξέφυγαν 43-20 (19'). Με το δίποντο της Σταμάτη έκλεισε το ημίχρονο με 22-45.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Ο Πρωτέας ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο της Αναστασοπούλου. Η αντίδραση από τις «ερυθρόλευκες» ήταν άμεση. Σερί 11-0 με 8 πόντους από την Γκούσταφσον και προβάδισμα 31 πόντων για τον Ολυμπιακό (56-25) στο 25'. Πέραν της Αμερικανίδας σέντερ, καθοριστική ήταν η απόδοση της Ιωάννας Δίελα. Μιας και σημείωσε τρία τρίποντα στην περίοδο. Η Σταμολάμπρου έδωσε... αέρα 36 πόντων στον Ολυμπιακό (29-65, 27'), ενώ το δεύτερο τρίποντο της Δίελα έκανε το σκορ 29-68! Το τρίτο διαμόρφωσε το 36-73 στο φινάλε της περιόδου.

Όμως το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Ολυμπιακός πέτυχε στα πρώτα τρία λεπτά μόλις ένα δίποντο με την Βαμβακά (36-75), αλλά ο Πρωτέας μείωσε σε 41-75. Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 3:30 για να σκοράρει ξανά εντός παιδιάς ο Θρύλος με την Σπυριδοπούλου (41-78). Με το δίποντο της Σταμάτη η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (42-83, 36'), ενώ το τρίποντο της Σύρρα διαμόρφωσε το 51-88 (38'). Η Σταμάτη πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Θρύλου στο ματς (55-90, 54'' πριν το φινάλε), το οποίο έληξε τελικά 59-90.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 22-45, 36-73, 59-90.