20 March, 2022 - 16:57

«Κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό!

Ασταμάτητες οι κοπέλες του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν 111-60 την Ελευθερία Μοσχάτου στο ΣΕΦ. Το «ερυθρόλευκο» εξπρές ρίχνει 100άρες.

Αφεντικό από την αρχή

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξεκίνησαν τα ματς λίγο νωθρά (4-5 στο 3′), αλλά «απάντησαν» και με την Πλουφ προηγήθηκαν 13-9 στο 5′ και λίγο αργότερα 15-11 με την Χάμπλιν. Η ομάδα του Μοσχάτου δεν έχανε την επαφή με το σκορ, αλλά η Σταμάτη αρχικά με τρίποντο πέτυχε το 21-14 στο 7′. Στη συνέχεια με ένα ακόμα δίποντο, διαμόρφωσε το τελικό 23-16 για το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, στο ΣΕΦ. Η διαφορά κυμαίνονταν γύρω στους 10 πόντους και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (27-18 και 31-22). Με συνεχόμενους πόντους από την Δίελλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 40-22, για να βρεθεί στο +20 (42-22) με την Σταμολάμπρου στο 17′. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο βολές της Βίτολα, που διαμόρφωσαν το 46-28.

Θεαματικό μπάσκετ

Η εικόνα για τις «ερυθρόλευκες» στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή. Στο δεύτερο ήταν εξαιρετική. Με την Τόλφρι να παίρνει τη σκυτάλη και να σκοράρει στη σειρά, το σκορ έγινε 54-34 στο 23′, ενώ η ίδια με ένα ακόμα καλάθι της έφερε το σκορ στο 66-34 στο 25′, με τρίποντο. Πάνω από τους 30 η διαφορά και η Ελευθερία Μοσχάτου δεν έδειχνε ικανή να ακολουθήσει το ρυθμό που είχαν επιβάλλει τα κορίτσια του Ζίμπαρτς. Το νταμπλ σκορ (68-34) από την Πλουφ στο 26′ ήταν ενδεικτικό της εικόνας του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Κάτι που συνεχίστηκε με την Νικολοπούλου (76-38) στο 27′, με την Τόλφρι να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο και να στέλνει τη διαφορά στους 40 πόντους (79-39) στο 28′, για να κλείσει η περίοδος με 81-45. Όσον αφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχε μεν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν χαλάρωσαν. Η Δίελα με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 42 (94-52) στο 33′, ενώ η Βαμβακά με δίποντο πέτυχε τον 100ό πόντο του Θρύλου (100-54) στο 36′. Με καλάθι της Σπυριδοπούλου το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ξεπέρασε τους 50 πόντους, 109-58 στο 39′, για να διαμορφώσει η Βίτολα το τελικό 111-60. Το «ερυθρόλευκο» εξπρές ρίχνει 100άρες.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-28, 81-45, 111-60.