27 January, 2022 - 23:07

«Λύγισαν» τα κορίτσια του ΠΑΟ, όλα για πρόκριση στην Τενερίφη

Πάλεψε αρκετά  «λαβωμένη» ομάδα γυναικών του Παναθηναϊκού, ωστόσο, ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Τενερίφη Λα Λαγκούνα στον Άγιο Θωμά, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, σε ένα ματς που το «τριφύλλι» δεν είχε στη διάθεσή του τις Μάρετ Γκρόθες, Τζένιφερ Κρος και Μαργκαρίτα Στεπανένκο λόγω κορωνοϊού.

Πλέον, οι «πράσινες» ετοιμάζονται να ταξιδέψουν στην Ισπανία για τη ρεβάνς την άλλη Τετάρτη (2/2), με σκοπό να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει η ελληνική ομάδα είτε να πάρει «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1), είτε να κερδίσει 3-2 και να βγει νικήτρια στο «χρυσό» σετ.

Τα πρώτα δύο σετ ήταν απόλυτα μοιρασμένα, με τις Ισπανίδες να κάνουν εύκολα το 1-0 (16-25) και τις Ελληνίδες να ισοφαρίζουν σε 1-1 (25-12) με μια αποστομωτική αντεπίθεση. Το τρίτο ήταν και το πιο... ντέρμπι, με την Χαντάβα να κάνει το 29-27 για το 2-1. Οι φιλοξενούμενες πάτησαν στις αδυναμίες των γηπεδούχων και ισοφάρισαν σε 2-2 (21-25), ενώ στο τάι μπρέικ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να κάνουν την ανατροπή και να σφραγίσουν το «διπλό» (12-15).

Τα σετ 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15)