15 October, 2023 - 21:54

«Πέρασε» από τα Κανάρια Νησιά με ανατροπή η Μπαρτσελόνα

Δύο ημέρες μετά τη νίκη στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού για τη Euroleague, η Μπαρτσελόνα συνέχισε με ακόμα ένα διπλό νατροπής για το ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Γκραν Κανάρια με 83-73.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου και στις δύο διοργανώσεις μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Ρεάλ την 1η Οκτώβρη για την ACB. Ανέβηκε πλέον στο 3-1, ενώ η Γκραν Κανάρια, αντίπαλος του Άρη στο Eurocup, έπεσε στο 2-2.

Παρότι η Μπαρτσελόνα κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 8 πόντους στη συνέχεια (46-38). Ωστόσο με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 14-27 έφτασε στη νίκη (73-83) με ανατροπή.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε 11 πόντους, όσους σημείωσε και ο Ζοέλ Πάρα. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε επιθετικά ο Νίκολα Μπρουσίνο με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 59-56, 73-83