Vasilis Ronto

15 May, 2018 - 17:16

«Break» μέσα στο Χιούστον οι Γουόριορς

Οι επικίνδυνοι Γουόριορς «έσπασαν» την έδρα των Ρόκετς από το Game 1, επικρατώντας 106-119 στο Χιούστον και απέκτησαν πλεονέκτημα για πρόκριση στους τελικούς του NBA. Οι Ρόκετς πάλεψαν 82 αγώνες για να πάρουν το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs έναντι των Γουόριορς και όπως αποδείχτηκε μέσα σε 48 λεπτά άφησαν μια σπουδαία ευκαιρία να πάει χαμένη.Οι «πολεμιστές» εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι παίρνοντας μία σπουδαία νίκη,δείχνοντας στους Ρόκετς ποιο είναι το αφεντικό.

Όσον αφορά το ματς,οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και μας πρόσφεραν ένα απολαυστικό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε στην ισοπαλία (56-56). Οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοση τους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 87-80. Στην τελευταία περίοδο, οι «ρουκέτες» πάλεψαν για να γυρίσουν το ματς, αλλά το Γκόλντεν Στέιτ δεν τους το επέτρεψε και έτσι ήρθε το «break».

Για τους νικητές ο Ντουράντ είχε 37, o Τόμπσον πέτυχε 28, ενώ o Kάρι έμεινε στους 18 με 8 ασίστ. Σημαντικός και ο Γκριν με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από την άλλη για τους ηττημένους ,ο Χάρντεν μέτρησε 41, ενώ ο Πολ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-29, 56-56, 80-87, 106-119

Golden State Warriors vs Houston Rockets Full Game Highlights / Game 1 / 2018 NBA Playoffs