15 March, 2022 - 21:51

Άλμα τετράδας για τον Ολυμπιακό!

Επιστροφή στις νίκες στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δείχνοντας τρομερή προσήλωση επικράτησαν της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 73-84 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση κι έθεσαν γερές βάσεις για μία θέση στην προνομιούχο τετράδα με ρεκόρ 16-9.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για τη Ζαλγκίρις. Οι Νίμπο, Ουλάνοβας και Μιλάκνις έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 11-8 στο 5’. Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έδωσαν προβάδισμα με 11-12 στον Ολυμπιακό, για να ακολουθήσει ένα σερί της Ζαλγκίρις με Νίμπο και Ουλάνοβας και το σκορ να ανέβει σε 16-12.Ο Βεζένκοβ απάντησε, άμεσα, με γκολ-φάουλ για το 1-15, ης, αλλά τα καλάθια των Λόβερν και Λεκαβίτσιους έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων για τους Λιθουανούς με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (20-15). Με τον Μάρτιν να ηγείται στο σκοράρισμα, αλλά και να βοηθάει σε πολλούς τομείς και με άξιους συμπαραστάτες τους Βεζένκοφ και Σλούκα ο Ολυμπιακός μείωσε 25-23 στο 12. Ο Λαρεντζάκης με γκολ-φάουλ έγραψε το 25-26  με την Ζαλγκίρις να απαντάει με «εγκέφαλο» τον Λεκαβίτσιους και να προηγείται 29-26.

Ο Μάρτιν συνέχισε να προσφέρει επιθετικές λύσεις και με τους Πρίντεζη και ΜακΚίσικ να μπαίνουν και αυτοί στην εξίσωση, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν βραχεία κεφαλή με 36-37 στο 19’. Τρίποντο του Γκιφάι και νέο καλάθι του Μάρτιν από ασίστ του ΜακΚίσικ διαμόρφωσαν το 39-39 του πρώτου μέρους. Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κάβανο έκανε το 44-42, με τον Ουόκαπ στη συνέχεια να κλέβει και να δίνει έτοιμο καλάθι στον Παπανικολάου, στον αιφνιδιασμό, για το 44-44. Ο Ουλάνοβας έκανε το 46-44, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα, με 46-48 με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ. Ο Νίμπο ισοφάρισε σε 48-48, όμως ο… «καυτός» Ντόρσεϊ είχε και πάλι απάντηση και έκανε το 48-50 με ακόμη ένα σουτ μέσης απόστασης. Ο Νίμπο σκόραρε και πάλι, φτάνοντας τους 17 πόντους, και ισοφάρισε σε 50-50. Με τον Βεζένκοφ καυτό, ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ με την τρίτη περίοδο να φέρνει μπροστά τους γηπεδούχους με 59-58

Άμυνα και τρίποντα έδωσαν την νίκη

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο αποφασιστικά., Με οδηγό την γρανιτένια του άμυνα, έφερε το ματς στα μέτρα του. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 59-63 για να ακολουθήσει νέα τρίποντη βόμβα τουΜΝτόρσεϊ για το 59-66 στο 33’. Τα τρίποντα του Καβάνο κρατούσαν κοντά στο σκορ την Ζαλγκίρις, την ώρα όπου και ο Σλούκας έδινε λύσεις έξω από τα 6,75 για το 64-72 τους 35ου λεπτού. Με εύστοχες βολές του Παπανικολάου και τρίποντο του Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι»  απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων στο 37’ για το 69-79 για να εξασφαλίσουν τον θρίαμβο με τρίποντο του Σλούκα και καλάθι τοιυ Βεζένκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84.