18 March, 2023 - 18:18

Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό επί της ΧΑΝΘ

ο Θρύλος κατάφερε να κάνει αυτό που έπρεπε απέναντι στη ΧΑΝΘ. Αν και είχε απουσίες, η ομάδα του Γραμματικού έπαιξε καλό χάντμπολ και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 38-19 την ΧΑΝΘ και την ουραγό της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Handball Premier και στο φινάλε πανηγύρισε μια εύκολη νίκη. Η οποία τον κρατά σε τροχιά τίτλου, θέλοντας φυσικά να κάνει το repeat, μετά την περσινή κατάκτηση.  Με νίκη επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, μετά από ένα μήνα περίπου, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Νιόκας, Οστρούτσκο, Κανδύλα, Καραμπουρνιώτη και Παπαδόπουλο (τραυματίστηκε και ο Μιχαηλίδης στο ημίχρονο), νίκησαν εύκολα με 38-19 την ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα. Μετά τη νίκη (28-20) επί του Ιωνικού στις 24/2, στη Νέα Φιλαδέλφεια (20ή αγωνιστική), ο Θρύλος επικράτησε άνετα της ΧΑΝΘ στην έδρα του, αφού πήρε μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα του ματς, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα, στην προτελευταία «στροφή» της κανονικής περιόδου.  Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με εξαιρετική αντεπίθεση και γκολ του Παπαβασίλη, προηγήθηκε με 2-0, με τη συμπλήρωση τριών λεπτών. Στο 5:12, ο Πασσιάς, με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, «έγραψε» το 4-1, με τον Χάλαρη να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 5-1, στο 5:28. Στο 11ο λεπτό, ο Μοντόρο ανέβασε τη διαφορά των πρωταθλητών Ελλάδας στο +5 (7-2), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει ένα ακόμα γκολ (13:10), για το +6 (8-2). Στο 19:41, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» εννιά τερμάτων (13-4) στον Θρύλο, ενώ ο Δομπρής σκόραρε δύο φορές στη συνέχεια (25:02, 27:10), για το +11 (18-7), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 18-9. Στο 32ο λεπτό, ο 19χρονος Ρούσσος «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, για το 19-10, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν για δεύτερη φορά στο +10 (20-10), με τέρμα του Μπάγιου (33:30). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +14 (28-14), με γκολ του Δομπρή (43:10), ενώ ο Γκράτζαν «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +17 (31-14), στο 46:54. Στο 50ό λεπτό, ο νεαρός από την ακαδημία του Θρύλου, Βαμβακάρης, έκανε το +19 (34-15), με την ΧΑΝΘ να μειώνει σε 34-17. Στο 55:40, ο Μοντόρο επανάφερε το +19 (36-17) των πρωταθλητών Ελλάδας, ενώ ο Βαμβακάρης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 37-18, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Βαμβακάρης δήλωσε ξανά «παρών», για το 38-19, στο 59:35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα!