Ορέστης Παπαδημητρίου

5 December, 2017 - 23:59

Ήττα αλλά… ψηλά το κεφάλι!

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο την πορεία του στον όμιλο του Champions League, αλλά με… ψηλά το κεφάλι! Η Γιουβέντους κέρδισε 2-0, σε μια βραδιά που κάλλιστα μπορούσε να εξελιχθεί σε νίκη των Ελλήνων. Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο και το 1-0 των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ότι περισσότερο γινόταν για να πετύχουν την απόλυτη ανατροπή. Πίεση, ευκαιρίες, κατοχή μπάλας, αλλά… γκολ δεν είδαμε! Κι αφού περνούσε η ώρα, τελικά οι Ιταλοί έβαλαν δεύτερο τέρμα και τελείωσαν το παιχνίδι. Η λήξη της αναμέτρησης λοιπόν, μας αφήνει μια… πικρή γεύση αλλά… ψηλά το κεφάλι! Η ομάδα «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό της όσο μπορούσε και προσπάθησε. Στην τελευταία θέση τερμάτισε τελικά το «ερυθρόλευκο» συγκρότημα την πορεία στον όμιλο χωρίς νίκη, αλλά έτσι κι αλλιώς τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα απ’ την αρχή. Η σεζόν λοιπόν συνεχίζεται και πλέον το σύνθημα στον Πειραιά είναι, στο σκοτάδι απαντάς με φως, πάμε για Πρωτάθλημα και Κύπελλο!

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλή ένταση, πάθος, ανταγωνιστικότητα και μοιρασμένη κατοχή της μπάλας. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα και κυνηγούσε κάθε επιθετική προσπάθεια της Γιουβέντους. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε για τους Ιταλούς στο έκτο λεπτό, με τον Προτό να απομακρύνει σε κόρνερ. Συνάμα, οι παίκτες είχαν διάθεση και πίεζαν τους φιλοξενούμενους. Πάντως, από πλευράς ευκαιριών, η εστία του Σέζνι δεν απειλήθηκε μέχρι το δεκάλεπτο. Από κει που υπήρχε ισορροπία, δυστυχώς… η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Κουαδράδο στο 15’ λεπτό: η επίθεση του συνόλου του κ. Αλέγκρι βρήκε μεγάλο κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού και το γύρισμα στο πίσω δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στην κενή εστία με αποτέλεσμα να έρθει το 1-0. Ακολούθησε 10λεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε και μάλιστα, η Γιουβέντους διατήρησε άνετα την κατοχή χωρίς να πιεστεί. Το μόνο που έκαναν οι γηπεδούχοι ήταν κερδίσουν λίγα μέτρα και να φτάσουν κοντά στην αντίπαλη περιοχή, να κερδίσουν κόρνερ αλλά ξανά δίχως να κάνουν κάτι αξιόλογο. Ύστερα, έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δε φάνηκε απειλητικός – με εξαίρεση μία φάση μόνο στο 40’ λεπτό – και με τη Γιουβέντους να διατηρεί το προβάδισμα και να ολοκληρώνει το ημίχρονο προηγούμενη κι έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα στο ματς.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και έψαξε με κάθε τρόπο να φτάσει κοντά στο γκολ. Για να το διατυπώσουμε διαφορετικά, η εικόνα των «ερυθρόλευκων» ήταν αντίστοιχη με αυτή που έκανε στο Τορίνο, πίεση ψηλά κάνοντας ορισμένες ευκαιρίες, αλλά και πάλι δεν είχαμε την καλή φάση. Η Γιουβέντους άντεξε και ισορρόπησε στη συνέχεα. Στο υπόλοιπο του αγώνα, σε πολλές περιπτώσεις είχαμε έντονες αποδοκιμασίες για τα φάουλ που δε σφυρίχτηκαν υπέρ των Πειραιωτών κι ενώ η πίεση συνεχίστηκε. Φτάσαμε 20 και 15 λεπτά πριν το τέλος κι ακόμα παρέμενε το 1-0, την ώρα που η Πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε απλά μια διαχείριση του σκορ. Οι γηπεδούχοι παραλίγο να ισοφαρίσουν στο 82’ λεπτό, με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Σέζνι. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και φτάνοντας στα τελευταία λεπτά, η Γιουβέντους απείλησε την εστία του Προτό όμως ο κίνδυνος πέρασε και αργότερα, στο 89’ λεπτό, ο Μπερναντέσκι – δυστυχώς – νίκησε τον Προτό για δεύτερη φορά. Με αυτό τον τρόπο, η βραδιά ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο κι ενώ υπήρξαν πολλές ευκαιρίες για γκολ για τον Ολυμπιακό!

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Νικολάου, Ένγκελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Ταχτσίδης, Πάρντο, Σεμπά, Τζούρτζεβιτς

Αλλαγές: Μάριν αντί Σεμπά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, Φορτούνης αντί Οφόε στο 60’ λεπτό, Μπεν αντί Τζούρτζεβιτς στο 70’ λεπτό,

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτσάλι, Σάντρο, Κεντίρα, Μαντουϊντί, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαϊν

Αλλαγές: Πιάνιτς αντί Ντιμπάλα στο 62’ λεπτό, Ρουγκανί αντί Μπαρτζάλι στο 70’ λεπτό, Μπερναντέσκι αντί Κουαδράδο στο 84’ λεπτό