16 September, 2023 - 19:02

Ήττα για τον άστοχο Παναθηναϊκό από την Φενέρ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με Χουάντσο και Γκριγκόνις, παίρνοντας προβάδισμα με 8-5, πριν ο Ντόρσεϊ ισοφαρίσει σε 8-8 με τρίποντο και ο Παπαγιάννης βάλει άλλο ένα για το 8-11. Με τον Λεσόρ να περνά στο ματς και να έχει άμεση συνεισφορά, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 12-11. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση και με τους Πιερ και Μαντάρ οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα 12-15 στην πρώτη περίοδο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός κόλλησε επιθετικά για πολύ ώρα, με συνεχόμενα τρίποντα να βρίσκουν σίδερο. Η Φενέρ δεν είχε καμία… επιθετική έξαρση, ωστόσο βρήκε κάποιες λύσεις με Παπαγιάννη και Σανλί, για το 12-22. Το πρόβλημα συνεχίστηκε με τον Ουίλμπεκιν να πετυχαίνει 5 σερί πόντους για το 16-27. Η ομάδα του Αταμάν έβγαλε μια κάποια αντίδραση με Γκριγκόνις και Χουάντσο πρωταγωνιστές, μειώνοντας σε 25-27 χάρησε ένα επιμέρους σκορ 9-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα φόλοου του Γκραντ για το 27-29.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει τη Φενέρ χάρη στον Χουάντσο και τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μία την άλλη (37-37). Τελικά, με ένα καλάθι του Λεσόρ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 39-37. Η τουρκική ομάδα αντέδρασε με 5 σερί πόντους του Σανλί, παίρνοντας προβάδισμα 39-42. Ο νέος σέντερ της Φενέρ έβαλε νέο σουτ από μακριά, γράφοντας το 41-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Σανλί που εξελίχθηκε σε «πρόβλημα», η Φενέρ πήγε στο +10 (41-51). Ο Χουάντσο απάντησε άμεσα με γκολ-φάουλ για το 44-51, όμως ο Τούρκος ψηλός έβαλε κι άλλο μακρινό σουτ για το 44-54. Ο Σανλί έγραψε και το 47-59, όμως Χουάντσο μείωσε με τρίποντο σε 50-59. Ο Μαντάρ απάντησε με δύσκολο σουτ για το 50-62, με τον Σανλί να βάζει γκολ-φάουλ για το 50-65. Από εκεί και πέρα, Λεσόρ και Χουάντσο πάλεψαν αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να ανατραπεί και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79