Ορέστης Παπαδημητρίου

12 November, 2017 - 23:34

Αααα«Χ»χχχχ κρίμα για την παθιασμένη Εθνική

Κρίμα, κρίμα και πάλι κρίμα! Χάθηκε η μεγάλη μας ευκαιρία. Αισθητά βελτιωμένη η Εθνική με πάθος και αποφασιστικότητα, πίεση παντού και σημαντικές στιγμές, αλλά η μπάλα ποτέ δε βρήκε στόχο. Έτσι, η Κροατία που έπαιξε πολύ συντηρητικά και μόνο ανά διαστήματα φάνηκε απειλητική κατάφερε να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ. Το 0-0 αδίκησε με το παραπάνω τις προσπάθειες των διεθνών μας και μας αφήνει εκτός κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική μας ξεκίνησε δυνατά και με πρόθεση να επιτεθεί. Στο πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν, οι διεθνείς μας ήταν «ζεστοί» έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κάναμε τελική ευκαιρία. Η Κροατία, την ίδια στιγμή είχε πολύ παθητικό ρόλο και μόνο μία φορά βγήκαν μπροστά, προσπάθησε από κόρνερ να απειλήσει δίχως όμως αποτέλεσμα. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 13’ λεπτό για την Ελλάδα, με σουτ από μακρινή απόσταση να απομακρύνεται πάνω απ’ τα δοκάρια του Σούμπασιτς. Στη συνέχεια γίναμε για δεύτερη φορά απειλητικοί στο 17’ λεπτό, με σουτ απ’ το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της Κροατίας, αλλά τη μπάλα να μη μας κάνει το χατίρι. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, το 0-0 παρέμενε με την Εθνική να είναι αρκετά καλή και να δημιουργεί θέματα στην Κροατική άμυνα, αλλά το γκολ μας έλλειψε. Απ’ τη άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν τίποτα σημαντικό, με την άμυνα και τον Καρνέζη να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Κροατία απείλησε στο 28’ λεπτό, ενώ η κατοχή της μπάλας ήταν 60% υπέρ μας και 40% για τους Κροάτες. Καθώς περνούσε η ώρα, το σκηνικό δεν άλλαζε κι ενώ σταδιακά πλησιάζαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Φτάνοντας στο 40’ λεπτό είχαμε ορισμένες στημένες φάσεις αλλά δυστυχώς, κάθε εκτέλεση ήταν κάκιστη, με την Εθνική να μη μπορεί να απειλήσει. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, στο 41’ λεπτό, για ακόμα μια φορά βγήκαμε μπροστά και παραλίγο να απειλήσουμε, ωστόσο ο Σούμπασιτς έδιωξε τον κίνδυνο. Στη συνέχεια, στο 43’ λεπτό, η Κροατία σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Έλληνα τερματοφύλακα και σταθήκαμε τυχεροί. Φτάσαμε στο 45’ λεπτό και δεν υπήρξε κάποια αλλαγή. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το 0-0 να αδικεί πλήρως τις προσπάθειες των διεθνών μας και την Κροατία να έχει την πιο κλασική ευκαιρία με το δοκάρι. Με άλλα λόγια, σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι είμαστε αισθητά βελτιωμένοι, είχαμε την κατοχή, πιέσαμε, όμως δυστυχώς δεν μας έφτασε για να κάνουμε έστω ένα βήμα προς τη μεγάλη ανατροπή. Κρίμα, κρίμα και πάλι κρίμα!

Στο δεύτερο 45λεπτο, για 15 λεπτά συνεχίσαμε να παίζουμε επιθετικά και να πιέζουμε, αλλά και πάλι δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Στο 59’ λεπτό σημειώθηκε μια καλή στιγμή, με σουτ του Μήτρογλου από καλή θέση να αστοχεί. Η κατοχή της μπάλας και το πάθος από πλευράς διεθνών μας εξακολούθησε να υφίσταται, αλλά… η ουσία – το γκολ – δεν ήρθε. Το ρολόι έδειξε το 70’ λεπτό και… μετρούσαμε αντίστροφα (δυστυχώς) για το άσχημο φινάλε της βραδιάς. Μάλιστα, ο ρυθμός είχε παγώσει απ’ την άμυνα των Κροατών, φάσεις δε βλέπαμε και ουσιαστικά μπήκαμε στην τελική ευθεία για το τέλος. Φτάσαμε στο 79’ λεπτό κι από κει που οι φάσεις είχαν… παγώσει, ο Πέλκας πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οσφαϊντ. Οπότε, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα. Το 0-0 παρέμεινε, με την παθιασμένη Εθνική να μένει εκτός τελικής φάσης του Μουντιάλ και την Κροατία να συνεχίζει στη διοργάνωση.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Λάζαρος, Μπακασέτας, Μήτρογλου

Αλλαγές: Φορτούνης αντί Λάζαρος στο 58’ λεπτό, Γιαννιώτας αντί Μπακασέτα στο 58’ λεπτό, Πέλκας αντί Μήτρογλου στο 77’ λεπτό

Κροατία: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτις, Μόντριτς, Πέρισιτς, Κάλινιτς, Μάντζουκιτς

Αλλαγές: Κράμαριτς αντί Κάλινιτς στο 78’ λεπτό, Ρέμπιτς αντί Πέρισιτς στο 85’ λεπτό, Μήτροβιτς αντί Μόντριτς στο 91' λεπτό