8 May, 2023 - 19:46

Αγγίζει το 37ο ο Θρύλος!

Μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός, καθώς κέρδισε ξανά τη Βουλιαγμένη (9-11) και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών.

Με «κλειδί» το τέταρτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 11-9 και πλέον θα τα δώσει όλα στην έδρα του για να κάνει το 3-0 και να σηκώσει την κούπα!

Συγκεκριμένα, την άλλη Τρίτη (16/5), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν και πάλι τη Βουλιαγμένη, αυτή τη φορά στον Πειραιά, για τον τρίτο τελικό της Α1, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-0, 2-1, 3-2 και 4-3, όμως ισοφάρισε και τις τέσσερις φορές, με τον Δήμου να κάνει το 4-4, στον παίκτη παραπάνω, στο 3:01 της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεύτερου οκτάλεπτου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά, με 5-4, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάμος (0:29), ενώ ο Φουντούλης «χτύπησε» στην κόντρα (0:03), για το +2 (4-6). Με 6-4 προβάδισμα «μπήκε» ο Θρύλος στην τρίτη περίοδο, με τη Βουλιαγμένη να μειώνει σε 6-5, βρίσκοντας γκολ μετά από εννιά λεπτά. Ο ΝΟΒ ισοφάρισε σε 6-6, όμως ο Φουντούλης έβαλε ξανά μπροστά (6-7) τους «ερυθρόλευκους», στο 0:43. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και έτσι, το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-7. Στο 5:54 της τέταρτης περιόδου, ο Φουντούλης πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, με μακρινό σουτ, για το 8-7, ενώ 30 δευτερόλεπτα μετά (5:21), ο Γενηδουνιάς σκόραρε από την περιφέρεια, για το +2 (7-9) του Ολυμπιακού. Νέο τέρμα από τον Γενηδουνιά (4:38) και +3 (7-10) ο Θρύλος, σε ένα κρίσιμο σημείο, με τον Φουντούλη να σκοράρει για τέταρτη φορά, κάνοντας το 11-8, 2:21 για το φινάλε. Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 11-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο δεύτερος τελικός στον Λαιμό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-1, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Καλογερόπουλος (πέναλτι, 6:54), 1-1 Δερβίσης (περιφέρεια, 5:48), 2-1 Αλαφραγκής (π/π, 0:39), 2-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 0:09)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Τρούλος (π/π, 6:30), 3-3 Μπούσλιε (π/π, 5:02), 4-3 Φάρμερ (π/π, 3:33), 4-4 Δήμου (π/π, 3:01), 4-5 Βάμος (πέναλτι, 0:29), 4-6 Φουντούλης (κόντρα, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Καστρινάκης (περιφέρεια, 2:16), 6-6 Αλαφραγκής (π/π, 1:09), 6-7 Φουντούλης (πέναλτι, 0:43), 7-7 Καλογερόπουλος (π/π, 0:14)

4ο οκτάλεπτο: 7-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:54), 7-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:21), 7-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 4:38), 8-10 Παπασηφάκης (π/π, 4:15), 8-11 Φουντούλης (π/π, 2:21), 9-11 Φάρμερ (π/π, 0:45)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 1, Νικολαϊδης, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 2, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ 2, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γραμματικός, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης