fanidi

28 December, 2017 - 23:58

Ακόμα μία αυτοκτονία!

Για ένα ακόμα ματς μακριά από την έδρα του ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε τα ίδια "παιδικά" λάθη σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία λεπτά και έφυγε με "σκυμμένο" το κεφάλι. Οι "πράσινοι" έχασαν από τη μισή Βαλένθια με 67-63 και απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να ανέβουν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Ευρωλίγκα. Μοιραίοι οι Ντένμον και Ρίβερς, που έχασαν δύο κρίσιμα σουτ για να πάνε το ματς στην παράταση.

Το ματς

Με τους Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods με τη Βαλένθια στην Ισπανία και οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και πριν καν συμπληρωθούν 2 λεπτά αγώνα είχαν το προβάδισμα με 0-7 με 5 πόντους του Βελγοαμερικανού άσου.

Μάλιστα εκτός από την επίθεση, το Τριφύλλι ήταν εξαιρετικό και στην άμυνα. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξαν τρομερές 5 άμυνες. Πιο συγκεκριμένα ο Σίνγκλετον μοίρασε δύο τάπες σε Πλάις και Τόμας, αντίστοιχα, με τον Αμερικάνο άσο να είναι πραγματικός… κέρβερος μέσα στη ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι, παρόλα αυτά, προσπάθησαν να μειώσουν με τους Πλάις και Βαν Ρόσομ και κατέβασαν κάπως τη διαφορά (4-10), αλλά ο Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να πάρει τρεις επιθέσεις και ο Γκριν έφερε το ματς στα ίσα στο 7’ με τετράποντο (10-10).

Παρόλα αυτά ο Καταλανός τεχνικός έβαλε τους Ντένμον, Ρίβερς και Βουγιούκα στο ματς και μαζί με τον Λοτζέσκι, που έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, κρατούσε τον Παναθηναϊκό μπροστά και με τρίποντο του “KC” έγραψε το 12-17, που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Τη σκυτάλη από τον Λοτζέσκι τη πήρε ο Βουγιούκας στο δεύτερο δεκάλεπτο με 2 προσωπικά καλάθια και σουτ του Όγκαστ, το Τριφύλλι θα ξεφύγει για πρώτη φορά με 11 (12-23) στο 12’, αλλά η Βαλένθια κατάφερε να αντιδράσει και να κατεβάσει το σκορ σε μονοψήφια νούμερα (19-25).

Ο Πλάις έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα, μιας και ο Όγκαστ χανόταν στις βοήθειες, και ο Πασκουάλ έβαλε εκ νέου τον Βουγιούκα. Στο 16’ η διαφορά έπεσε στους 5 (23-28). Οι «πράσινοι» αμυντικά ήταν συνεπής από την πρώτη κιόλας φάση του αγώνα, αλλά δεν ήταν ουσιαστικός επιθετικά και ο Γερμανός σέντερ των «νυχτερίδων» έκανε τεράστια ζημιά στην άμυνα του Εξάστερου.

Ο άσος των Ισπανών είχε φτάσει στους 10 πόντους και μάλιστα οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το ματς (28-28) στο 18’, τρέχοντας ένα επιμέρους 16-5 μέσα σε 6 λεπτά. Ήταν χαρακτηριστικό πως είχαν μόλις 4 ασίστ και είχαν υποπέσει σε 6 λάθη.

Ύστερα από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς το καλάθι με τον Λεκαβίτσιους και ο Ρίβερς με σουτ έκανε το 29-32, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά η Βαλένθια ισοφάρισε εκ νέου το ματς με τρίποντο του Γκριν, ό οποίος είχε απίστευτη ευστοχία (4/5), αλλά οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Λοτζέσκι δεν κατάφερε να βρει στόχο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-32.

Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Γκριν και η Βαλένθια στο 23’ πήρε κεφάλι στο σκορ με 36-33, αλλά ο Σίνγκλετον με τρίποντο ισοφάρισε και αυτό ήταν το πρώτο σουτ εντός πεδιάς για τον Παναθηναϊκό και ο Λοτζέσκι με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 36-39 και οι «πράσινοι» δημιούργησαν ένα μικρό σερί.

Μάλιστα το Τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» των Ισπανών, με τα γρήγορα φάουλ, και με σερί βολών από Γκιστ και Λεκαβίτσιους, το Τριφύλλι ανέβασε περισσότερο το σερί του (36-43) στο 26’ και με τρίποντο του Σίνγλετον έφτασαν ξανά στο +10, έχοντας πετύχει 13 αναπάντητους πόντους στα τελευταία τέσσερα αγωνιστικά λεπτά!

Όμως δεν κράτησε για πολύ, μιας και η Βαλένθια απάντησε με ένα μίνι 6-0 από τους Αμπάλντε και Ντούμπλιεβιτς και μέσα σε λιγότερο από ενάμιση λεπτό οι «νυχτερίδες» επέστρεψαν εκ νέου, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές ανισορροπίες που βρήκαν στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Μάλιστα ο Γκριν έκανε στο 29’ το 44-46, απαντώντας σχεδόν άμεσα στην αντεπίθεση των «πρασίνων», μιας και έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, κυρίως στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με βολές ο Μαρτίνες έφερε το ματς στα ίσα (48-48) και αυτό ήταν το σκορ της 3ης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τα πάντα λάθος στα τελευταία τρία λεπτά και να επιτρέπουν στη Βαλένθια να κάνει από την πλευρά της ένα αναπάντητο 10-0.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Παππά, Ντένμον, Ρίβερς, Σίνγκλετον και Βουγιούκα και οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησαν να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα. Όμως οι Ισπανοί έβρισκαν συνεχώς λύσεις στην επίθεση και να παίρνουν το προβάδισμα με 53-50 στο 32’, με το σερί να ανεβαίνει σε 13-2.

Όμως ο Ντένμον, ο οποίος ήταν ο μόνος «πράσινος» που σκόραρε στην 4η περίοδο, έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους με 53-55, καθώς ο Αμερικανός άσος ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά ήταν φανερό πως το Τριφύλλι έπρεπε να παίξει καλά και στα μετόπισθεν.

Ο Βουγιούκας έπαιξε ΤΡΟΜΕΡΗ άμυνα στον Γκριν, ο οποίος κουτούλησε πάνω του και εν συνεχεία είδε τον Μαρτίνεθ να πατάει την πλάγια γραμμή και το ματς έγινε… ντέρμπι. Ντόορνεκαμπ στο 37’ έκανε το 60-57 με τρίποντο, αλλά ο Παππάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παππάς χτύπησε στο πόδι του και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, δείχνοντας να έχει υποστεί διάστρεμμα στο δεξί πόδι, με τους γιατρούς των "πρασίνων" να είναι από πάνω του. Όμως το Τριφύλλι έδειξε «σφυγμό». Ο Ρίβερς αστόχησε για τρεις, αλλά ο Σίνγκλετον ήταν ξανά "εκεί". Παήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε την πάσα στον Λοτζέσκι κι αυτός σκόραρε για τρεις και έκανε το 63-63.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Ντούμπλιεβιτς να γράφει το 65-63, αλλά οι Ντένμον και Ρίβερς έχασαν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και να πάνε το ματς στην παράταση και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το 2017 με ήττα στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκα, χάνοντας από δικά του λάθη στην επίθεση στα τελευταία λεπτά του ματς με 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63