23 April, 2023 - 17:58

Απέκτησε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ έναντι του Προμηθέα

Προβάδισμα για τα ημιτελικά πήρε ο ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και παρά το μεγάλο comeback του Προμηθέα, νίκησε 78-75, για το 1-0 στη σειρά των playoffs της Basket League.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με σερί 13-0, ανατρέποντας το -3 και πηγαίνοντας στο +10 (71-61), στο 37’. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί απάντησαν με μεγάλα τρίποντα έφεραν το ματς στον πόντο (76-75), στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ένα μοιραίο λάθος του Τόμασον και δύο βολές του Φράνκε στα 6,8’’ πριν τη λήξη, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τρομερή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ έκανε ο Σαλούστρος με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Φράνκε να προσθέτει άλλους 18π.

Από τον Προμηθέα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κόντιτ και Τόμασον με 14π. και 13π. αντίστοιχα.