27 September, 2018 - 00:10

Απλά ασταμάτητη η Παρί, ανατροπή για Μαρσέιγ

Την πορεία της προς ένα ακόμα πρωτάθλημα συνεχίζει απτόητη η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωταθλητές διέλυσαν με 4-1 τη Ρεμς και παραμένουν στην κορυφή, 8 βαθμούς πίσω από τους διώκτες τους, έχοντας το απόλυτο μετά από 7 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Παριζιάνους και προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Τσαβαρία γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Σαβαλερίν με συρτό σουτ έγραψε το 0-1. Η απάντηση των πρωταθλητών ήταν άμεση. Στο 5′ ο Κβάνι μπήκε στην περιοχή και κρέμασε τον Μεντί για το 1-1. Στο 24′ οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς. Ο Καβάνι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύκολα την εσχάτη των ποινών. Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ο Νεϊμάρ έκανε το γέμισμα, ο Μεντί έδιωξε,  αλλά ο Καβάνι μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 3-1.

Δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους η Παρί έκανε τέσσερα τα τέρματά της. Ο Νεϊμάρ βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Ντιαμπί, αυτός γύρισε τη μπάλα και ο Μενιέ με προβολή έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί. Μετά από αυτό οι πρωταθλητές Γαλλίας κατέβασαν στροφές και η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού έγινε στο 90′ με τον Καβάνι να σημαδεύει το δοκάρι και να μην σημειώνει χατ – τρικ.