16 November, 2023 - 23:56

Ασταμάτητη η «Βασίλισσα» καθάρισε και την Μονακό

Συνεχίζει με τους ίδιους ρυθμούς η Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» είναι ασταμάτητη στη φετινή Ευρωλίγκα και το απέδειξε κόντρα στη Μονακό, την οποία διέλυσε με σκορ 91-75, ανεβαίνοντας στο 8-0 και παραμένοντας «απόλυτη» στην κορυφή της κατάταξης! Στο 5-3 έπεσαν οι Μονεγάσκοι, που δεν μπορούσαν με τίποτα να ανταγωνιστούν τους γηπεδούχους!

Το ματς δεν επιδέχεται κριτικής, αφού από την πρώτη περίοδο οι Μαδριλένοι έδειξαν τις... διαθέσεις τους, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά και απίθανη συγκομιδή 30 πόντων! Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν καταστροφή για τη Μονακό, που βρέθηκε μέχρι και στο -30 (80-50) και κατάφερε να μειώσει όταν η Ρεάλ χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίος της αναμέτρησης με 21 πόντους και 5 ασίστ σε μόλις 23 λεπτά ήταν ο Τζάναν Μούσα, ενώ 14 πέτυχε ο Γιουλ, 12 μαζί με 11 ριμπάουντ ο Πουαριέ και άλλους τόσους ο Καμπάτσο. Από τους Μονεγάσκους, διεσώθησαν μόνο οι Μοτιεγιούνας και Τζέιμς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 53-39, 80-50, 91-75

Η Αρμάνι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο Μιλάνο, κάμπτοντας την αντίσταση της Αναντολού Εφές με 92-76 και πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη της. Στον αντίποδα, οι τουρκική ομάδα υποχώρησε σε 4-5.

Με 13/24 τρίποντα και επιθετικό πλουραλισμό, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δεν απειλήθηκε από την Αναντολού και ξέσπασε μετά την ήττα της στον ιταλικό εμφύλιο της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Βίρτους.

Ο Σέιβον Σιλντς με 18 πόντους οδήγησε την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ντέβον Χολ, 14 ο Νίκολα Μίροτιτς, 13 ο Νικολο Μελι και 11 ο Μάοντο Λο. Από την Αναντολού προσπάθησε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-39, 63-61, 92-76

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκαμψε στο «ουδέτερο» Βελιγράδι την αντίσταση της Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην τρίτη διαδοχική ήττα της στη Euroleague. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 78-73 της τουρκικής ομάδας, για την 9η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-3, τη στιγμή που η Φενέρ υποχώρησε σε 5-4.

Κορυφαίος των νικητών ο Λορέντζο Μπράουν με 18 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μπόνζι Κόλσον και 12 ο Γουέιντ Μπαλντγουϊν. Από τη Φενέρ, προσπάθησαν οι Σκότι Ουίλμπεκιν και Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, σημειώνοντας από 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση σε 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο ανέτοιμος Νικ Καλάθης ήταν στη 12άδα, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.