7 January, 2023 - 20:20

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Την αήττητη πορεία του στη φετινή Α1 γυναικών συνέχισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με άνεση 66-50 εντός έδρας της Νίκης Λευκάδας και κάνοντας το 14/14 στο φετινό πρωτάθλημα.Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τις «ερυθρόλευκες» να πατούν το γκάζι στην τρίτη περίοδο, όταν δημιούργησαν διψήφια υπέρ τους διαφορά και δεν ξανακοίταξαν πίσω.Κορυφαίες για την ομάδα του Ολυμπιακού οι Γκούσταφσον (14π, 9 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου (14π) και Νικολοπούλου (13π), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Χερντ (15π, 11 ριμπάουντ) και Κάρεϊ (17π).Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-32, 52-44, 66-50Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 9, Σταμάτη, Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου 14(4), Σύρρα, Γκούσταφσον 14, Νικολοπούλου 13(3), Δίελα, ΓκουζέλουΑυτζή 7(1), Σκόριτς 2.Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Γεωργάκη, Χασάπη, Οκόνορ 11(2), Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 4, Τραγουστή, Χερντ 15, Κάρεϊ 17(2).