23 December, 2023 - 18:25

Βάζει πλώρη για Ευρώπη η Μπολόνια

Μπολόνια με σπασμένα τα φρένα! Η ομάδα του Τιάγκο Μότα συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και… τραβάει το σεντόνι του Champions League. Αυτή τη φορά, κατάφερε να λυγίσει την Αταλάντα με 1-0 και πανηγύρισε την τρίτη σερί της νίκη και τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ανεβαίνοντας στην τετράδα της Serie A.Την ίδια ώρα, οι «μπεργκαμάσκι» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην 4η θέση της βαθμολογίας και έμειναν στην 7η με 26.To ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με λιγοστές φάσεις εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να βάζουν μπόλικη σκοπιμότητα και τακτική, δείχνοντας πως πρώτο τους μέλημα είναι να μην δεχτούν γκολ και στη συνέχεια να το ψάξουν. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την υπεροχή, η Αταλάντα ψαχνόταν και ήταν πιο επικίνδυνη στην κόντρα και είχε με αυτόν τον τρόπο την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, αλλά ο Λούκμαν έκανε κάκιστο τελείωμα σε πλάγιο τετ-α-τετ που βρέθηκε.       Μια από τα ίδια και στο δεύτερο μέρος, με την Αταλάντα να αγγίζει το προβάδισμα μετά το γύρισμα του Λούκμαν αλλά ο Φρόιλερ με τρομερή προβολή πήρε την μπουκιά από τον Ντε Κετελάρ που ήταν έτοιμος σε κενή εστία να σκοράρει. Ο Τιάγκο Μότα άρχισε να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και έριξε στο 75ο λεπτό τον Ορσολίνι. Με τον ποιοτικότατο Ιταλό εξτρέμ να σερβίρει από κόρνερ στο 86ο λεπτό το γκολ της νίκης στον Φέργκιουσον, ο οποίος με κεφαλιά εκτέλεσε τον Καρνεσέκι για να διαμορφώσει το τελικό 1-0, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο «Ρενάτο Νταλ Άρα».Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο, η «γκρανάτα» κόλλησε στο 1-1 με την Ουντινέζε και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά ανώτεροι αλλά και… απρόσεκτοι, αφού παρότι έδειχναν να πηγαίνουν το ματς εκεί που ήθελαν, κατάφεραν να μείνουν πίσω στο σκορ στο 81’ με τον Φερέιρα να φτιάχνει το 1-0 των φιλοξενούμενων με τον Σαράγα. Παρόλα αυτά, η απάντηση από την ομάδα του Ιβάν Γιούριτς ήρθε άμεσα, με τον Ίλιτς στο 88ο λεπτό να γλιτώνει την Τορίνο από την εντός έδρας ήττα!