Ορέστης Παπαδημητρίου

4 February, 2016 - 07:37

Γιατί ρε Άρη;

Ο Άρης σε μια πολύ κρίσιμη αναμέτρηση, έβγαλε τα… μάτια του μόνος του. Είχε μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει ένα σημαντικό διπλό στην Λιθουανία, αλλά έκανε τα εύκολα δύσκολα κι αντί να κερδίσει, ηττήθηκε 72-68. Σε έναν αγώνα που ο Άρης έκανε ίσως για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν τα λάθη της… ζωής του. Νευρικότητα στο φουλ, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, αβίαστες λανθασμένες επιλογές. Όλα στραβά τα έκανε ο Άρης. Η Νεπτούνας δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι, αλλά οι Θεσσαλονικείς ποτέ δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Το άγχος στην ελληνική ομάδα έγινε με το παραπάνω αισθητό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έστω κι αν το προβάδισμα σε κάποια σημεία ήταν με το μέρος της. Πλέον, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη ψάχνει θαύμα-συνδυασμό αποτελεσμάτων για να βρεθεί στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Πρώτα όμως ο Άρης πρέπει να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο στο Αλεξάνδρειο στις 10 Φεβρουαρίου.

Στο πρώτο ημίχρονο, όλη την ώρα, ο Άρης δυσκολευόταν αλλά ήταν κοντά στο σκορ. Η Νεπτούνας είχε ρυθμό, ήταν εύστοχη, ωστόσο παρά τη μέτρια εμφάνισή του ο Άρης δεν άφηνε τη διαφορά να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως πολεμούσαν το ματς κι ότι θα πήγαιναν μέχρι τέλος. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 21-16 και διατήρησαν το προβάδισμα στη συνέχεια, ενώ ο Άρης μείωσε με επιμέρους σερί 26-22, 43-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στατιστικά: Νεπτούνας: 13/20 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 5/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 6 ασιστ

Άρης: 11/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 7/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασιστ

Σκόρερ: Νεπτούνας: Εουίνγκ 9, Σιξίνιους 3, Μαζεϊκα 8, Μπαντέρ 11, Ζαβάκας 8, Πλαϊστεντ 2 Μπατκεβίτσιους 2

Άρης: Τσούπκοβιτς 2, Γουαϊτ 14, Γουότερς 5, Ζάρας 6, Χάγκινς 7, Μούρτος 2, Μακ Νιλ 5

Στο δεύτερο 20λεπτο, ο Άρης δυσκόλεψε τρομερά τη… ζωή του. Το άγχος του φαινόταν πάρα πολύ έντονα, υπήρχε απίστευτη νευρικότητα και παρά τις συνεχόμενες ευκαιρίες, δε μπορούσε να βρει το δρόμο για να σκοράρει. Τα λάθη ήταν πολλά και έστω κι αν οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να το εκμεταλλευτούν. Κατ’ επέκταση, οι δυο ομάδες όχι μόνο συνέχισαν να είναι κοντά, αλλά το επιμέρους σερί ήταν πολύ μικρό, μόλις 9-7 υπέρ της Νεπτούνας κι άρα στο τρίτο δεκάλεπτο τα δυο συγκροτήματα ήταν ισόπαλα, 50-50. Στην τέταρτη περίοδο, η ένταση-αγωνία «χτύπησαν κόκκινο». Ο Άρης διατήρησε το υπέρ του σκορ μεν, αλλά ξανά δεν υπήρχε ιδιαίτερα καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να χαθούν πολλές επιθέσεις τζάμπα. Και κάθε λεπτό κυριαρχούσε η δύναμη και τα δυο συγκροτήματα πήγαιναν μαζί προς τη νίκη. Ο Άρης μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν μπροστά, αλλά ένα τρίποντο-προβάδισμα των γηπεδούχων, άλλαξε τα πάντα. Από κει και πέρα, ο Άρης δε μπόρεσε ποτέ ξανά να ισοφαρίσει και να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με αποτέλεσμα η ομάδα να ηττηθεί με 72-68. Μια τζάμπα ήττα για τον Άρη και πλέον η υπόθεση πρόκριση δεν είναι τόσο εύκολη.

Άρης: 17/30 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασιστ

Σκόρερ: Νεπτούνας: Εουίνγκ 18, Σιξίνιους 3, Μαζεϊκα 16, Μπαντέρ 11, Ζαβάκας 16, Πλαϊστεντ 2, Γραντ 2, Μπατκεβίτσιους 4

Άρης: Ξανθόπουλος 5, Τσούπκοβιτς 5, Γουαϊτ 14, Γουότερς 16, Ζάρας 11, Χάγκινς 10, Μούρτος 2, Μακ Νιλ 5