29 October, 2023 - 17:42

Διεύρυνε το νικηφόρο σερί ο Ολυμπιακός

Νικηφόρα επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις της η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά το «διπλό» (46-59) στη Σλοβακία επί της MBK Ruzomberok, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετώπισαν τις Εσπερίδες Καλλιθέας στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, για την 4η «στροφή» του πρωταθλήματος και επικράτησαν με 78-68. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Γουίλιαμς, Νικολοπούλου και Κάντζι, ενώ «φορτώθηκαν» με πολλά φάουλ από το ξεκίνημα (από τρία οι Βίτολα, Σπυριδοπούλου και Κολλάτου στο ημίχρονο), είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και πρωταγωνίστριες στο σκοράρισμα τις Βίτολα και Χριστινάκη, με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, πήραν τη νίκη επί της ομάδας της Καλλιθέας, την τρίτη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες» του Θάνου Νίκλα έχουν μπροστά τους δύο πολύ σημαντικά ματς, αφού την Τετάρτη (1/11), αντιμετωπίζουν την Meligkazi Καϊσέρι στο ΣΕΦ (4η αγωνιστική Eurocup) και το Σάββατο (4/11), τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, για την 5η αγωνιστική της Α1.

Με 8-6 προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, στο 5:41 της πρώτης περιόδου, μετά από καλάθι της Σπυριδοπούλου, όμως οι Εσπερίδες προσπέρασαν (8-9). Στο 3:21, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (15-11), με την Μόρρισον, αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (16-17). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο μπροστά (19-17), με την Χριστινάκη να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών (0:04). Με τρίποντο της Καρλάφτη, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με +6 (23-17), στο ξεκίνημα (7:29) της δεύτερης περιόδου, ενώ η Κολλάτου «έγραψε» το +9 (28-19), με τον ίδιο τρόπο, στο 6:04. Λέι απ της Χριστινάκη και 33-27 ο Ολυμπιακός, 2:27 πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, με τις Εσπερίδες να μειώνουν σε 35-33. Το 39-34 του ημιχρόνου διαμόρφωσε η Κολλάτου, στον αιφνιδιασμό (0:01). Με τρία φάουλ «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο οι Βίτολα, Σπυριδοπούλου και Κολλάτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μόρρισον ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (45-35), με δύο εύστοχες βολές, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να έχουν βρει καλό ρυθμό και να κυριαρχούν. Στο 2:58, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +14 (58-44), μετά από τρίποντο της Καρλάφτη, με την Δίελα να κάνει το 60-48, στο 0:51. Οι Εσπερίδες μείωσαν σε 60-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 7:25 της τέταρτης περιόδου, η Χριστινάκη έκανε το 66-55, με εξαιρετική προσπάθεια, η Σπυριδοπούλου το 72-61, στο 1:58, με την Βίτολα να σκοράρει ξανά, στα 27 δευτερόλεπτα, για το 78-66. Η ομάδα της Καλλιθέας μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-34, 60-53, 78-68