Nikrouk

16 October, 2017 - 11:21

Διπλό πρωταθλητισμού ο Λεβαδειακός

Αν θα μπορούσαμε να πούμε κάτι για το παιχνίδι του Λεβαδειακού κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο,αυτό θα ήταν πως η ομάδα της Λειβαδιάς πέτυχε διπλό...πρωταθλητισμού (!)

Σε ένα παιχνίδι που μόνο φαβορί δεν έμοιαζε ο Λεβαδειακός,κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει το αήττητο που έχει έως τώρα στο πρωτάθλημα αλλά να πάρει το τρίποντο της νίκης κόντρα σε ένα αρκετά άτυχο Παναιτωλικό που δημιούργησε 24 ευκαιρίες για γκόλ (2 εκ των οποίων κατέληξαν στο δοκάρι),δίχως να καταφέρει να σκοράρει.Ο Παναιτωλικός είχε απ την αρχή της αναμέτρησης τον έλεγχο,με την πρώτη ευκαιρία να εκδηλώνεται στο 8ο λεπτό,με τον Μάζουρεκ να κάνει την προβολή έπειτα από σέντρα του Ντίας και την μπάλα να περνάει άουτ.Αυτή ήταν η πρώτη από τις συνολικά 7 τελικές των Αγρινιωτών μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους και με την κατοχή να είναι συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων με ποσοστό 73%.Περνάμε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα,με τον Παναιτωλικό να έχει παρόμοια εικόνα με αυτή του πρώτου,αφού δημιούργησε πάνω απο 10 φάσεις για γκόλ,ο Λεβαδειακός όμως ήταν αυτός που το πέτυχε στη μοναδική αξιόλογη φάση που δημιούργησε.Σε ένα κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στο 47,εκτέλεσε ο Τσαμπούρης που βρήκε τον Νιάσε αφύλαχτο στην μικρή περιοχή και αυτός δε δυσκολεύτηκε να πιάσει κεφαλιά ψαράκι και να διαμορφώσει το 0-1 που ήταν και το τελικό σκόρ του αγώνα.