Ορέστης Παπαδημητρίου

10 October, 2017 - 23:35

Εθνική… 4Χ4 και συνεχίζουμε!

Ελλαδάρα ολέ!! Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώσαμε τον όμιλό μας στα Προκριματικά του Μουντιάλ, κάνοντας επιβλητικό παιχνίδι απέναντι στο Γιβραλτάρ και επικρατώντας με 4-0!! Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και με… χορό από τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο και την ίδια ώρα, χάνοντας ευκαιρία για ακόμα περισσότερα γκολ, απλά γιορτάσαμε τη συμμετοχή μας στα μπαράζ. Η αποστολή μας ολοκληρώθηκε επιτυχώς και πλέον κοιτάμε την κλήρωση για τη συνέχεια! Συνεχίζουμε δυνατά!!

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική είχε τα ηνία του αγώνα αλλά δυσκολευόταν πάρα πολύ να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κάναμε πολλές φάσεις ενώ το Γιβραλτάρ, με την καλή ανασταλτική του λειτουργία, απομάκρυνε όλους τους κινδύνους που οι διεθνείς μας ήθελαν να δημιουργήσουν. Η κατοχή της μπάλας ήταν κατά κύριο λόγο ανούσια από πλευράς μας και συνάμα οι φιλοξενούμενοι ανά διαστήματα κέρδιζαν κάποια μέτρα στο γήπεδο. Κι από κει που τα πράγματα ήταν… περίεργα με την άμυνα των αντιπάλων μας καταφέραμε να σκοράρουμε στο 32’ λεπτό, βάζοντας φωτιά στον αγώνα. Ο Ζέκα έκανε τη σέντρα κι ο Τοροσίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το τέρμα αυτό βοήθησε ψυχολογικά την Εθνική και στη συνέχεια ψάξαμε το δεύτερο γκολ, που όμως δεν ήρθε ποτέ και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε. Με το ζόρι λοιπόν προηγηθήκαμε, αλλά ακόμα κι έτσι τουλάχιστον κάναμε το καθήκον μας.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι διεθνείς μας με όρεξη και κάνοντας καλούς συνδυασμούς έβαλαν κι άλλα γκολ και προσέφεραν θέαμα. Ειδικά μετά τη μία ώρα αγώνα, η Εθνική μας τα έβαλε μαζεμένα: στο 61’ λεπτό ο Μήτρογλου έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ακολούθησε ένα διάστημα με φάσεις και προσπαθειών από πλευράς μας να απειλήσουμε για περαιτέρω γκολ. Τελικά φτάσαμε στο 78’ λεπτό για να πετύχουμε το 4-0 , με σκόρερ τον Γιαννιώτα. Και φτάνοντας πια στο φινάλε, η Εθνική απλά γιόρτασε τη συμμετοχή της στα μπαράζ! Το φινάλε του αγώνα μας βρήκε στα ουράνια!! Η Ελλαδάρα μας τα κατάφερε και είμαστε στα μπαράζ!

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης (Μανιάτης), Παπασταθόπουλος (Τζιόλης), Κ. Παπαδόπουλος, Σταφυλίδης, Ζέκα, Ταχτσίδης, Χριστοδουλόπουλος (Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μάνταλος, Μήτρογλου

Γιβραλτάρ: Ιμπραχίμ, Γκαρσία, Τσιπολίνα, Μπαρνέτ, Ολιβέρο, Γουόλκερ, Μπάρντον, Πονς (Γκούιλινγκ), Ερνάντες, Κουμπς (Ρουίς), Λόπες (Γιομ)