28 March, 2022 - 21:57

Εκκωφαντική «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό!

Με... προίκα ένα εξαιρετικό πρώτο επιθετικά ημίχρονο που συνδυάστηκε με τρομερά ποσοστά στο τρίποντο, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Περιστερίου στο ΣΕΦ (104-85) για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έκανε την καλύτερη προπόνηση για το παιχνίδι της Παρασκευής, κόντρα στη Μπαρτσελόνα.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Γκρέι και Γκίελο από τους φιλοξενούμενους με 15 πόντους, ενώ για τους Πειραιώτες οι Λούνζτης, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ «σταμάτησαν» στους 14. Οι Λαρεντζάκης και Παπανικολάου είχαν από έξι ασίστ, ενώ θετικός ήταν και ο Έισι.

Μια ακόμα νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη φετινή Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» προσέφεραν καλό θέαμα, δεν είχαν πρόβλημα και πέτυχαν ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα. Πλέον, στρέφουν την προσοχή στο ματς της Παρασκευής, με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ. Μια ακόμα 100άρα με ωραίο μπάσκετ.

Το θετικό για τον Μπαρτζώκα ήταν πώς η ομάδα του, για μεγάλο διάστημα στο ματς, κράτησε ρυθμό. Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ποσοστό 72% στο δίποντο. Και παρότι οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Σλούκα και τον Φαλ, είχαν σε καλή ημέρα τον Λούντζη με 14 π. (6/6 διπ.).

Μεγάλη διάθεση

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα από Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ (9-2). Ένα ακόμα του Ντόρσεϊ έφερε το σκορ στο 14-7. Το σημαντικό, όμως, πέραν της ευστοχίας από την περιφέρεια, ήταν η διάθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο 6 κλεψίματα. Με τον Παπανικολάου να σκοράρει, η διαφορά για πρώτη φορά πήγε στο +10 (21-11). Ο Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και ο Πρίντεζης έδωσε προβάδισμα 16 πόντων (29-13) στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 31-19. Με το Θρύλο να έχει 6/8 δίποντα και 6/10 τρίποντα.

Εξαιρετικά ποσοστά

Δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον ΜακΚίσικ να έρχεται φορτσάτος και να σημειώνει 7 πόντους σε περίπου 3 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +14 (42-28), ενώ ο Μάρτιν ευστόχησε σε δύο βολές (44-28). Ο Μπαρτζώκας ζητούσε από τους παίκτες του να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο ομαδικό παιχνίδι. Κάτι που αποτυπώθηκε από τις 18 ασίστ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λαρεντζάκη να έχει 5! Ο ΜακΚίσικ στα μισά της περιόδου έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα, +17 (49-32), ως εκείνο το σημείο. Με τρίποντο του Λαρεντζάκη πήγε και στο +20 (56-36) στο 17′. Τα δύο τρίποντα του Έισι στο φινάλε ήταν το… κερασάκι στην τούρτα για το 62-40 του ημιχρόνου. Ο Θρύλος είχε στο πρώτο μισό, 13-16 δίποντα (81%) και 11/18 τρίποντα (61%), αλλά και 7 κλεψίματα.

Με πέντε μαζεμένους πόντους του Βεζένκοφ, το σύνολο του Μπαρτζώκα αποσπάστηκε στο +27 (67-40), με τη διαφορά να ανοίγει και άλλο, χάρη στον «καυτό» Παπανικολάου (77-48). Ένα τάιμ άουτ του Τόμιτς ήταν αρκετό για να «ξυπνήσει» του παίκτες του, την ώρα που τα τρίποντα τον Πέτεγουεϊ και Κατσίβελη (82-62) έκαναν καλύτερη την εικόνα των φιλοξενούμενων, πριν έρθουν οι Λούντζης και Ντόρσεϊ (89-65).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Κατσίβελης και Λαρεντζάκης απάντησαν ο ένας στον άλλο με τρίποντα, την ώρα που η διαφορά έπεφτε με τους Μπράουν και Πέτεγουεϊ (96-75). Ο Λαρεντζάκης ήταν αυτός που με τρίποντο έσπασε την 100αρα και ο Γκίελο με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 104-85.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85