14 January, 2024 - 17:20

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με το «δεξί» στο 2024, «μπήκε» η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 87-56 του ΠΑΣ Γιάννινα στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για τη 12η αγωνιστική της Α1. Στο πρώτο ματς του 2024, αλλά και του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν απόλυτα επί της ομάδας των Ιωαννίνων και πήραν εύκολα τη νίκη στο ΣΕΦ, κάνοντας νικηφόρο «ποδαρικό», με πρώτη σκόρερ την Χριστινάκη, με 17 πόντους (16 η Γουίλιαμς, 14 η Βίτολα, 13 η Τόμπιν, 10 η Σπυριδοπούλου).

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ (5-9) από τον ΠΑΣ. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και ισοφάρισαν σε 9-9, με την Γουίλιαμς (5:56). Η Δίελα ισοφάρισε εκ νέου (12-12), με καλάθι και φάουλ, στο 5:20, ενώ με επτά διαδοχικούς πόντους της Γουίλιαμς, ο Θρύλος ξέφυγε με +7 (19-12), 3:12 για τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-18, μετά από τρίποντο της Βίτολα (1:43). Στο ξεκίνημα (8:16) της δεύτερης περιόδου, η Σπυριδοπούλου ανέβασε τη διαφορά στο +14 (32-18), ενώ τρία λεπτά μετά, «χτύπησε» με τρίποντο και για το +17 (35-18). Η ομάδα των Ιωαννίνων μείωσε σε 35-24, η Τόμπιν «έγραψε» το 40-24, στο 3:12, με την Χριστινάκη να σκοράρει με ωραίο καλάθι, για το 42-29, 54 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο (42-29).

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν κυρίαρχες και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 3:35, έφτασαν στο 51-35, με καλάθι και φάουλ της Χριστινάκη. Στη συνέχεια (1:38), η Καρλάφτη σκόραρε από τα 6,75μ., για το 58-41, ενώ πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο, στο 0:13, διαμορφώνοντας το +24 (65-41) της τρίτης περιόδου! Στο7:25 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Τόμπιν έδωσε «αέρα» 30 πόντων (73-43) στον Ολυμπιακό, με την Καρλάφτη να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο, στο 6:15, για το 77-48. Η Αναστασοπούλου ανέβασε τη διαφορά στο +31 (79-48), 5:37 για το φινάλε, με την Χριστινάκη να «χτυπάει» από τα 6,75μ., από τη γωνία, για το 84-54, στο 2:02. Νέο τρίποντο της Χριστινάκη (1:41) και 87-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στο ΣΕΦ.