25 March, 2022 - 20:50

Επανήλθε στις νίκες ο Ολυμπιακός

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Παγένκ, πέτυχαν μια άνετη και «καθαρή» νίκη (3-0 σετ) με αντίπαλο την Κηφισιά στο «Μελίνα Μερκούρη». Με ανεβασμένο Πέριτς και βρήκαν ξανά αυτοπεποίθηση.

Η ήττα από τον Παναθηναϊκό με τα πολλά προβλήματα κλόνισε λίγο την ψυχολογία των «ερυθρολεύκων». Αλλά σήμερα, κόντρα στην Κηφισιά έδειξαν πώς έχουν αφήσει στο παρελθόν το ματς στον Άγιο Θωμά. Απόψε επικράτησαν, επιβάλλοντας το ρυθμό τους από την αρχή. Πήραν το τρίποντο, έφτασαν τους 20 βαθμούς και περιμένουν το αυριανό αποτέλεσμα στο ματς της Σύρου, ανάμεσα στον Φοίνικα και τον Παναθηναϊκό.

Δυναμική εκκίνηση

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο πρώτο σετ. Με τον Πέριτς να κάνει τη διαφορά. Πέντε πόντοι και δύο μπλοκ από τον Σέρβο ακραίο. Ο Στιβαχτής μοίρασε καλά την μπάλα και είχε ακόμα 4 πόντους, τόσο από τον Μιγιαήλοβιτς όσο και τον Τέπαν. Άλλους 6 πόντους, τρεις ο καθένας, από τους δύο κεντρικούς τους, τον Ανδρεάδη και τον Ζουπάνη. Ο δεύτερος είχε και δύο άσσους. Με τους πόντους από μπλοκ και σερβίς να είναι 6/1 και 10/4 από λάθη. Μετά αρχικό 4-1, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 8-6. Έκαναν σερί 4-0 για να προηγηθούν 12-6. Η διαφορά έγινε στη συνέχεια διψήφια (17-7), με τον Ολυμπιακό να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, για να φτάνει στο πρώτο σετ, άνετα, με 25-11 με τους δύο συνεχόμενους άσσους του Ζουπάνι.

Φουλ επίθεση

Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος κυριάρχησε από την αρχή. Παίζοντας ακόμα πιο καλά στην επίθεση, σε σχέση με το πρώτο. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 18 από τους 25 πόντους τους από επιθετικές ενέργειες. Με τον Πέριτς να συνεχίσει να καθοδηγεί επιθετικά τον Ολυμπιακό, έχοντας 6 πόντους σε αυτό το σετ και 11 συνολικά. Σταθεροί σε ένα ακόμα σετ οι Τέπαν και Ζουπάνι. Μετά το αρχικό 4-1, οι πρωταθλητές διατήρησαν μια διαφορά 3-4 πόντων (8-4). Η Κηφισιά αντέδρασε και μείωσε σε 9-7. Από το 10-8, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε μίνι σερί 4-0 για να προηγηθεί 14-8 και λίγο αργότερα 17-9. Το σκορ ανέβηκε στο +9 (22-13) και έφτασε στο 24-16. Οκτώ ευκαιρίες για το δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-18, αλλά ο Δαλακούρας διαμόρφωσε το 25-18 για το 2-0 σετ.

Έβγαλε αντίδραση

Κακή αφετηρία στο τρίτο σετ και πολλά λάθη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Από το 2-3 η Κηφισιά βρέθηκε στο 2-6 και εν συνεχεία στο 4-8. Ένα μίνι σερί 3-0 και ο Θρύλος πλησίασε στον πόντο (7-8). Νέο σερί και το 7-10 έγινε 10-10. Ο Ολυμπιακός είχε βελτιωθεί αρκετά πάνω στο φιλέ, παίζοντας συχνά τον πρώτο χρόνο. Με τους δύο κεντρικούς τους να είναι αποτελεσματικοί. Ένα ακόμα σερί 4-0 με δύο άσσους και το 12-14 έγινε 16-14.  Αυτό το +2 οι πρωταθλητές το κράτησαν ως το 19-17, αλλά και το 23-21. Δύο λάθη δεν επέτρεψαν να τελειώσει πιο εύκολα το σετ. Στο 24-23, όμως, ο Μιγιαήλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και τον πόντο (25-23), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και δίνοντας τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» με 3-0 σετ. Με ανεβασμένο Πέριτς βρήκε ξανά αυτοπεποίθηση.

Τα σετ 3-0 σε 73′: 25-11 (21′), 25-18 (22′), 25-23 (30′)