16 January, 2022 - 15:52

Επιβλητικός Άγιαξ

Με εμφατικό τρόπο ο Άγιαξ έφυγε με το διπλό (0-3) από την έδρα της Ουτρέχτης και πέρασε ξανά στην κορυφή της Eredivisie, μία εβδομάδα πριν το πολυαναμενόμενο εκτός έδρας ντέρμπι με την Αϊντχόφεν!

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάγκ (έγινε σήμερα ο προπονητής που φτάνει γρηγορότερα τις 100 νίκες στην κορυφαία κατηγορία της Ολλανδίας) ευτύχησε να προηγηθεί με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε μπροστά στην εστία των αντιπάλων της, με τον Άντονι, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της στο 19', μετά από ασίστ του Τάντιτς και δυνατή κεφαλιά του Μπρόμπεϊ μέσα από την μικρή περιοχή!

Οι δυο τους συνεργάστηκαν ξανά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45'+2'), με τον Μπρόμπεϊ αυτή τη φορά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δεξί πλασέ. Συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης για τον Άγιαξ, ο οποίος πήρε τη 14η νίκη του σε 19 αγωνιστικές, πέρασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με 2 βαθμούς περισσότερους από την Αϊντχόφεν, η οποία αγωνίζεται αργότερα (15:30) σήμερα.

Η PSV με γκολ του Μάριο Γκέτσε στο 10΄ επικράτησε 1-0 της Γκρόνινγκεν και παραμένει στην κορυφή, ενώ έναν βαθμό πίσω βρίσκεται ο «Αίαντας», ο οποίος περασε εύκολα (3-0 από το ημίχρονο) από την έδρα της Ουτρέχτης, με δύο γκολ του Μπρόμπεϊ και ένα του Αντονι.

Σε ό,τι αφορά τους Έλληνες, ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο με την Ουτρέχτη, ενώ ο Γιάννης Μασούρας ξεκίνησε βασικός στην αναμέτρηση της Σπάρτα Ρότερνταμ με την Καμπούρ (1-1), αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Νίκη για την Άλκμααρ με βασικούς Παυλίδη-Χατζηδιάκο

Με τους Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο να συμπεριλαμβάνονται για ακόμη μία φορά στη βασική ενδεκάδα (ο διεθνής σέντερ φορ έγινε αλλαγή στο 80΄), η Άλκμααρ επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Φορτούνα Σιτάρντ, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων ήταν ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος όμως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης.