14 October, 2023 - 17:58

Ζευγάρωσε τις νίκες ο Ολυμπιακός με συγκλονιστική Βίτολα

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, μετά το σπουδαίο «διπλό» (69-85) στην Τουρκία επί της Melikgazi Καϊσέρι, για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup, αντιμετώπισαν τον Ηρακλή των... 36 βολών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και επικράτησαν με 91-77, για τη 2η αγωνιστική της Α1, με κορυφαία την φοβερή και τρομερή Βίτολα, με 23 ριμπάουντ (!), 27 πόντους και το εντυπωσιακό «49» στο σύστημα αξιολόγησης (27 πόντους και η Γουίλιαμς, 13 η Μόρρισον). Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Κάντζι και Αναστασοπούλου, πήραν κατά διαστήματα μεγάλες διαφορές (43-29, 55-37, 68-48, 80-66) στο ματς και συνάμα, τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία τους, κάνοντας το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα. Την Τρίτη (17/10) στις 18:30, οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας την TTT Riga, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup.

Με προβάδισμα 8-2 «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο ματς, με ωραίο λέι απ της Γουίλιαμς (7:31), η οποία «έγραψε» και το 10-5, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 10-10, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να ξεφεύγουν με 19-13, με χουκ της Βίτολα (2:27). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πάλι (19-19), όμως η Γουίλιαμς έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους (0:42), διαμορφώνοντας το 21-19 της πρώτης περιόδου. Δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος, με τις Χριστινάκη (9:36) και Βίτολα (9:09) να ανεβάζουν τη διαφορά στο +6 (25-19), «χτυπώντας» στην κόντρα, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με 9-0 σερί, έκανε την ανατροπή (25-28). Με τρίποντο από τη γωνία (4:40), η Σπυριδοπούλου «ξεκόλλησε» την επίθεση των «ερυθρόλευκων» και ισοφάρισε σε 28-28, ενώ ένα λεπτό μετά, έκανε και το 30-28, μετά από εξαιρετική συνεργασία με την Νικολοπούλου! Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ξέφυγε ξανά με +6 (35-29), μετά από τρίποντο της Γουίλιαμς (2:44) και καλάθι της Μόρρισον από το ύψος των βολών (2:16). Με δύο τρίποντα των Καρλάφτη (1:09) και Νικολοπούλου (0:41), οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν στο 43-29, όμως ο Ηρακλής «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 43-35, σκορ ημιχρόνου.

Με καλάθι και φάουλ της Μόρρισον, τα κορίτσια του Θρύλου πήραν «αέρα» 18 πόντων (55-37), στα μέσα (6:06) της τρίτης περιόδου, με την Γουίλιαμς να σκοράρει από τα 6,75μ., για το +19 (58-39), στο 4:55. Στο 1:06, η Βίτολα ανέβασε τη διαφορά στο +20 (68-48), με ωραίο τρίποντο, με τον Ηρακλή να μειώνει στους 18 πόντους (68-50), στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 8:12 της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Κολλάτου «έγραψε» το 71-54, με ωραίο σουτ, με τον Ηρακλή να μειώνει, ωστόσο, σε 71-64. Με τρίποντο της Βίτολα (5:03), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 76-64, με την Λετονή να σκοράρει ξανά, με χουκ, για το 80-66, 3:20 για το φινάλε. Νέο καλάθι της Βίτολα και 84-70 ο Ολυμπιακός, στο 2:13, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 84-73. Η Καρλάφτη πέτυχε, με τρίποντο (0:17), το 89-73, με την Μόρρισον να διαμορφώνει, στα τρία δευτερόλεπτα, το τελικό σκορ (91-77) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-35, 68-50, 91-77