19 August, 2023 - 21:11

Θρίαμβος της Εθνικής Γυναικών επί της Σουηδίας

Μεγάλη νίκη επί της Σουηδίας με 3-1 σετ πανηγύρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών, στη δεύτερη αγωνιστικού του τρίτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η γαλανόλευκη πήρε την πρώτη της νίκη μετά το 2019 και έδειξε πως έχει βάσιμες ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση .

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Τσεχία, αύριο (20/8) στις 18:00, με στόχο τη νίκη που θα την κρατήσει για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης.

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα ξέφυγε με 17-14 και παρά την ισοφάριση άντεξε ως το τέλος και έκανε το 1-0 σετ με 25-23. Η Σουηδία μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο σετ και έχοντας όπλο το σερβίς ισοφάρισε σε 1-1 με 25-19, ενώ στο τρίτο σετ το ματς πήρε φωτιά.

Η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, φτάνοντας στο 23-21. Στο κρίσιμο αυτό σημείο η Σουηδία έτρεξε σερί πόντος και έφτασε στο σετ πόιντ με 24-23, όμως η Ελλάδ ισοφάρισε. Οι Σουηδέζες προηγήθηκαν ξανά, όμως η Ελλάδα απάντησε με δικό της σερί τριών πόντων και έκανε το 2-1 σετ με 27-25.

Στο τέταρτο σετ ένα σερί τεσσάρων πόντων έστειλε την Ελλάδα στο +6 (16-22), με τη Σουηδία να μη βρίσκει απαντήσεις ως το 25-22.