Vasilis Ronto

16 June, 2018 - 02:33

Ισοφάρισε άνετα η Ρεάλ της Μπασκόνια

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε πως έχει σφυγμό στο Game 2 ,επικρατώντας με 98-91 της Μπασκόνια, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1 ,βγάζοντας αντίδραση ,παρότι έχασε το πλεονέκτημα μέσα στο σπίτι της στο πρώτο ματς ,αλλά αυτό που είναι σίγουρο είναι πως λόγω της κλάσης της θα παλέψει μέχρι τέλους.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 33 πόντους και απέκτησαν ένα προβάδισμα 5 πόντων (33-28), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να ισοφαρίζει το ματς σε 52-52.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με την Ρεάλ να στήνει “πάρτι” στο παρκέ και με σερί 14-2 να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της στο +12 (66-54 στο 25′). Το τρομερό σερί της “Βασίλισσας” έφτασε στο 29-8 και η υπέρ της διαφορά πήγε στο +21 (81-60) και σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι Μαδριλένοι διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και πανηγύρισαν την ισοφάριση των τελικών (1-1), με 98-91!

Κορυφαίος για την Ρεάλ, ήταν ο Αγιόν με 21 πόντους κάνοντας και double double με τα 10 ριμπάουντ που πήρε, με τον Τόμπκινς να ακολουθεί με 16 πόντους και τους Κάρολ, Ρέγιες να μένουν στους 15 πόντους. Για την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ντιοπ με 19 πόντους, αλλά και ο Τζάνινγκ με 18 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ έφερε την σειρά στα ίσα και πλέον στον τρίτο τελικό της Κυριακής οι δύο αντίπαλοι θα ψάξουν το 2-1 που θα τους φέρει και μια ανάσα από τον τίτλο...

Τα δεκάλεπτα: 28-33, 24-19, 31-13, 15-26