Κίμωνας Οζζ

18 June, 2017 - 21:54

Ισόπαλες Πορτογαλία και Μεξικό

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Πορτογαλία και Μεξικό σε ένα πανέμορφο ματς.

Συντηρητικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο ματς με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 17ο λεπτό, όταν ο Κουαρέσμα σούταρε από μακριά με την πάλα να περνά μόλις έξω. Και στο 21’ το δυνατό σουτ του Κριστιάνο σταμάτησε στο δοκάρι του Οτσόα και στη συνέχεια ο Πέπε με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, στο ξεκίνημα της φάσης, ο Πέπε ήταν οφσάιντ και μετά από τη χρήση video, ο ρέφερι ακύρωσε το γκολ. Η Πορτογαλία ανέβηκε κι άλλο και στο 27’ ο Οτσόα βγήκε και πρόλαβε τον Σέντρικ, ενώ στο 30’ το φάουλ του Βέλα πέρασε μόλις έξω.

Και στο 35’ ο Κριστιάνο έφυγε στην αντεπίθεση, μπερδεύτηκε και δεν σούταρε αλλά με τρομερή πάσα ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους του έβγαλε τον Κουαρέσμα απέναντι από τον Οτσόα, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να κάνει φοβερή προσποίηση στον πορτιέρο του Μεξικό και με σουτ σε κενή εστία ανοίγει το σκορ.

Στο 38’ ο Πατρίσιο είπε όχι σε κεφαλιά του Τσιτσαρίτο και δύο λεπτά μετά, ο Κουαρέσμα έκανε το σουτ με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Οτσόα. Και στο 42’ ο Ράφαελ Γκερέιρο έκανε τραγικό λάθος, ο Βέλα πήρε την μπάλα κι έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή με τον Τσιτσαρίτο να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι και να ισοφαρίζει για το Μεξικό.

Στο 53ο λεπτό το σουτ του Χιμένες κόντραρε και πέρασε έξω, όπως κι εκείνο του Ντος Σάντος στο 81’.

Η Πορτογαλία έδειξε να καθαρίζει τα ματς στο 85’ καθώς μετά από γύρισμα του Ζέλσον μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Σέντρικ, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να ξεγελάει τον Οτσόα, καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 2-1. Όμως στο 90+2’ ο Mορένο με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 2-2.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Πέπε, Φοντέ, Σέντρικ, Γκερέιρο, Νάνι (58’ Ζέλσον), Κουαρέσμα (82’ Αντρέ Σίλβα), Καρβάλιο, Γκόμες, Ρονάλντο, Μουτίνιο (58’ Αντριέν Σίλβα)

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Ρέγιες, Μορένο, Λαγιούν, Σαλσίδο (67’ Αραούχο), Ερέρα, Ντος Σάντος, Βέλα (57’ Τζ.Ντος Σάντος), Γουαρδάδο, Τσιτσαρίτο, Χιμένες (79’ Περάλτα)