4 October, 2023 - 22:31

Κατάρρευση και ήττα στο φινάλε για τον Άρη

Είχε πολύ καλή απόδοση για 30 λεπτά, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε και γνώρισε την ήττα από την Γκραν Κανάρια ο Άρης (66-82).

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με οκτώ πόντους (28-20), αλλά πήγαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, ενώ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, ακόμη και όταν βρέθηκαν στο -7 (46-53).

Ωστόσο, μπλόκαραν στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξεκινώντας με το... αριστερό στην πρεμιέρα του EuroCup. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Γκάλινατ για τους γηπεδούχους, που δεν ήταν αρκετοί, στους 21π. ο Σλότερ για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς.

To ματς

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0 και στη συνέχεια 10-3, με τον Γκάλινατ να βγαίνει μπροστά και να μετρά ήδη 8 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά τους στο +8 (18-10) στο 6’, το οποίο διατήρησε και για το επόμενο δίλεπτο (23-15). Ο Σάλβο έκανε το 25-20, αλλά με τρίποντο του Χάρελ, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 28-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Καστρίτη δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου παραγωγικοί και να πετυχαίνουν μόλις επτά πόντους. Έτσι, οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Λάντεσμπεργκ, με τον Μποχωρίδη να σκοράρει πίσω από τα 6.75μ στο φινάλε και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 38-35 υπέρ της Γκραν Κανάρια.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο, με τον Μπρουσίνο να κάνει το 38-46 στο 23’, ενώ ο ίδιος έκανε και το 41-48, ένα λεπτό αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, ο Άρης ανέβασε στροφές, με τον Γκάλινατ να κάνει το 45-48 στο 26’, ενώ ο ίδιος έφερε και το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 29’ (52-52). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τρίποντο του Τολιόπουλου, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 55-57 υπέρ της Γκραν Κανάρια.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Άρης κατέρρευσε, με αποτέλεσμα να μην σημειώσει κανέναν πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο 55-71 στο 36’. Έτσι, τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη (66-82).

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82.