27 January, 2022 - 22:56

Κατρακύλα: Έχασε και το αήττητο του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη του διαδοχική ήττα στην Ευρωλίγκα και πρώτη του φετινή στο Φάληρο υποχρεώθηκε ο Ολυμπιακός με θύτη τον Ερυθρό Αστέρα με 72-76 και υποχώρησε στο 12-8.

Με τους Σέρβους να πανηγυρίζουν την παρθενική τους νίκη στην έδρα των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός που παρατάχθηκε χωρίς τους ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Παπανικολάου, ξεκίνησε νωθρά δίνοντας τη δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να προηγηθεί 10-20 στο 6’, αλλά εάν σερί 16-2 με τους Φαλ,  Βεζένκοφ να σκοράρουν έφερε τους Πειραιώτες μπροστά 26-22 στο 12’. Ο Σλούκας οδηγούσε  οργανωτικά τον Ολυμπιακό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Κάλινιτς, Γουάιτ και Ντόμπριτς σε εξαιρετική ημέρα προσπέρασαν 33-37 στο 19 γηια να κλείσουν το πρώτο μέρος 36-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο προσπέρασε προσωρινά ο Ολυμπιακός 39-37 με γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη, όμως στη  συνέχεια μία σειρά άστοχων επιλογών έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 42-50 στο 27’. Με σερί 10-2 που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Φαλ ο Ολυμπιακός μείωσε 52-53 στο 29’, αλλά το τρίποντο του Κάλινιτς  έγραψε το 52-56 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σλούκας τραβούσε τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα, αλλά μετά το 67-68 του Φαλ ο Ολυμπιακός ... ξεφούσκωσε. Με καλάθια των Γουάιτ, Ντόμπριτς και Μίτροβιτς ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε 67-74 για το τελικό 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-37, 52-56, 72-76.