fanidi

11 January, 2018 - 01:24

Κύπελλο ήταν και πάει...

Με το σκορ στο 4-1 στον πρώτο αγώνα, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κάνει ΥΠΕΡΒΑΣΗ για να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού. Οι "πράσινοι" είχαν διάθεση, έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά νίκησαν με μόλις 1-0 και ο μόνος στόχος που απέμενε για να προχωρήσει, σταμάτησε αρκετά νωρίς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Άντονι Μουνιέ στο 74', αλλά στα 20 λεπτά που απέμεναν, δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Πως έπαιξαν

Με τρεις αλλαγές, σε σχέση με τον αγώνα με τον Πλατανιά, παρέταξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης την ενδεκάδα. Πιο συγκεκριμένα ο Έλληνας τεχνικός έβαλε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Ινσούα, Αυλωνίτη, Κουρμπέλη και Κουλιμπαλί. Ως αμυντικά χαφ τους Χίλιεμαρκ και Τζανδάρη, στα «φτερά» τους Μουνιέ και Βιγιαφάνιες και στην επίθεση τους Άλτμαν και Μολίνς.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λαμία πίεζε σε όλο το γήπεδο, ώστε να εκμεταλλευθεί τα όποια λάθη έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Όμως οι νεοφώτιστοι δεν έμεναν πίσω και έψαχναν και αυτοί με τη σειρά τους τον τρόπο για να πιέσουν την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 6’ Μολίνς και Μουνιέ συνεργάστηκαν στη μεγάλη περιοχή του Παπαδόπουλου, με τον Γάλλο να αιφνιδιάζεται και να μην κάνει το σουτ όπως το ήθελε και ο πορτιέρο της Λαμίας μπλόκαρε εύκολα. Το Τριφύλλι είχε μπει με σαφή διάθεση να πιέσει και να απειλήσει εξαρχής, η Λαμία προσπαθεί να αποσυμπιεστεί και αυτή θα ήταν η εικόνα που θα υπήρχε λογικά σε όλο το παιχνίδι.

Στο 14’ ο Άλτμαν δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά ψηλά άουτ. Τρία λεπτά οι «πράσινοι» έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Μετά από το κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο Ισραηλινός έκανε το σουτ από κοντά με τη μπάλα να κοντράρει στον Ασίγκμπα, όπου πήγε στον Μουνιέ, οποίος δεν το έπιασε με δύναμη και ο Αναστασόπουλος απομάκρυνε.

Ήταν φανερό πως ο Παναθηναϊκός έψαχνε το γκολ, για να ξεκλειδώσει την κατάσταση και να «απελευθερωθεί». Όμως οι κινήσεις των παικτών ήταν νευρικές και γινόταν εύκολα το λάθος και δεν επέτρεπε να υπάρξει το καθαρό μυαλό. Στο 24΄ο Άλτμαν πήγε να «κρεμάσει» τον Παπαδόπουλο με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα και ο Ισραηλινός με βον πλανέ ψαλιδάκι έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι «πράσινοι» έφταναν στη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το στόχο. Όμως στο 28’ η Λαμία λίγο έλειψε να κάνει το 0-1 και να τελειώσει το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Μπέρδεμα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Ακόστα σούταρε αλλά η μπάλα πήγε άουτ, σύμφωνα με τον Κομίνη.

Οι προσπάθειες των παικτών των γηπεδούχων ήταν κακές και αυτό φάνηκε και στη φάση το 32’, όπου ο Χίλιεμαρκ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής κι ελαφρώς δεξιά, η πορεία της μπάλας να είναι απογοητευτική.

Το άγχος ήταν ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των «πρασίνων». Όταν ο Παναθηναϊκός έβγαινε μπροστά, άφηνε αρκετά κενά στα μετόπισθεν και οι Λαμιώτες προσπαθούσαν να τα εκμεταλλευτούν. Στο 40’ το Τριφύλλι έφτασε πολύ κοντά στο 1-0. Πιο συγκεκριμένα υπήρξε σύγχυση στην άμυνα της Λαμίας, αλλά κανένας παίκτης του Τριφυλλιού (Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης) δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μουνιέ έχασε μία ακόμα ευκαιρία, με τον Γάλλο να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και σούταρε στην πλαϊνή πλευρά των διχτύων του Παπαδόπουλου. Στο 44’ ο Μολίνς έχασε ΤΕΡΑΣΤΙΑ φάση για να ανοίξει το σκορ. Ο Σουηδός βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά σούταρε πάνω του και δεν μπόρεσε να πάρει το ριμπάουντ.

Έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει την υπεροχή και τις ευκαιρίες, αλλά να αδυνατεί να βρει τον τρόπο για να σημειώσει κάποιο γκολ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο β’ μέρος με σκοπό να πετύχει τρία γκολ για να πάρει την πρόκριση. Το έργο του μόνο εύκολο δεν ήταν, μιας και η Λαμία ήταν όλη μπροστά από τη μεγάλη περιοχή και όταν δεν υπάρχει φορ περιοχής, τότε τα πράγματα γίνονται… βουνό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπλοκαρισμένος και οι παίκτες του κρατούσαν αρκετή ώρα τη μπάλα και προσπαθούσαν να ξεμπλοκαριστούν. Παρά την κατοχή που είχε το Τριφύλλι, δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για επίθεση και στο 58’ ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Δώνη και Χατζηγιοβάνη στη θέση των Τζανδάρη και Άλτμαν, κάνοντας πιο επιθετικογενή την ομάδα.

Με μόλις 30 λεπτά καθαρού χρόνου να απομένει, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κάνει μια ολική… υπέρβαση για να πάρει την πρόκριση. Όμως οι παίκτες της Λαμίας έκανα επίτηδες καθυστερήσεις, με την ανοχή του Κομίνη, και όπως ήταν λογικό ρυθμός δεν υπήρχε.

Μετά από αρκετή ώρα οι «πράσινοι» βγήκαν στην επίθεση και στο 65’ ο Χίλιεμαρκ έκανε το σουτ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Λαμίας, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήγαν να αιφνιδιάσουν τον Βλαχοδήμο ,αλλά το σουτ του Ακόστα αποκρούστηκε σε κόρνερ από το πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στο 71’ ο Παναθηναϊκός έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία για να πετύχει γκολ. Ο Κουλιμπαλί δέχθηκε τη μπάλα από το σουτ του Μολίνς μπροστά στην εστία, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και χάθηκε η φάση.

Επιτέλους… γκολ

Μετά από αρκετές τελικές το Τριφύλλι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 74’ ο Μουνιέ, μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ από δεξιά, κεφαλιά του Κουλιμπαλί, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο, ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Όπως ήταν λογικό οι «πράσινοι» θα πίεζαν για δύο τέρματα ακόμα, ώστε να πάρουν το σκορ πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Έτσι στο 77’ ο Ουζουνίδης έβαλε τον Πίσπα στη θέση του Αυλωνίτη, καθώς ήθελε να ασκήσει πίεση στην άμυνα της Λαμίας.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ, ο Παπαδόπουλος έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα και στο 80’ ο Παναθηναϊκός έχασε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Ο Δώνης έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση, μετά το γέμισμα του Μουνιέ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 88' ο Χίλιεμαρκ έκανε το σουτ, αλλα ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε, με την κούραση να κάνει την εμφάνιση της και τα νεύρα να ήταν ορατά από όλους. Έτσι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου, μιας και όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ματς.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης (77’ Αυλωνίτης), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης (58’ Δώνης), Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν (58’ Χατζηγιοβάνης), Μόλινς

Λαμία: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βιάνα, Ακόστα΄(79' Τσούκαλος), Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος (60’ Κουτρουμάνος), Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι (86' Βουό)