palaiologos

12 January, 2019 - 21:26

Ματσάρα στο Περιστέρι

Παιχνίδι για  γερά νεύρα έγινε στο Περιστέρι, όπου Ατρόμητος και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Αποτέλεσμα, το οποίο στέρησε τη δυνατότητα από τους γηπεδούχους να βρεθούν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού βρίσκονται πλέον ένα βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό (σ.σ. 29 έναντι 30 πόντων) με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο δεύτερο μέρος

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ επιθετικά στην επανάληψη και στο 50’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ

Ο Μάντσον έδωσε στον Κουλούρη στα δεξιά, αυτός έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Άργκους και στρώθηκε στον  Ενσικουλού ο οποίος έκανε το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε άμεσα κι έδειξε ικανός να ανατρέψει την εικόνα του ματς

Κι αφού στο 55’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράρ βρήκε σε ετοιμότητα τον Μέγιερι, που απομάκρυνε σε κόρνερ, στο 69’ οι Αγρινιώτες έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Μαρινάκης βρήκε τον Μανά στην καρδιά της άμυνας του Ατρόμητου, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας και εμ ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε για το 1-1

Οι φιλοξενούμενοι … ξαναχτύπησαν στο 77’ πάλι με τον Μανά κάνοντας την ολική επαναφορά.

Ο Μανά μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και τελείωσε με ωραίο σουτ την φάση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-2

Ο Ατρόμητος, ωστόσο δεν τα παράτησε και στο 83’ έφτασε στην ισοφάριση.

Ο Μπουσουλάντζιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Άργκους και στρώθηκε στον Κουλούρη που πλάσαρε, ο Κυριακίδης έσωσε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μούγιακιτς που προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα οι γηπεοδύχοι πίεσαν ασφυκτικά αναζητώντας το γκολ, που θα τους χάριζε την νίκη., Μάλιστα στο 85’ το … άγγιξαν, αλλά το σουτ του Κουλούρη απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Κυριακίδης κρατώντας τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του

Ατρόμητος (4-3-2-1): Μέγερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας (80’ Ούμπιδες), Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (78’ Κωτσόπουλος), Μπρούνο (78’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Άργκους (87’ Αμαράλ), Τσοκάνης, Λιάβας, Λουσέρο, Γουίλιαν (93′ Γκούγκα), Μάζουρεκ (84’ Μιχάι), Μανά, Μοράρ.