9 December, 2023 - 00:44

Με ανατροπή η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» την Φενέρμπαχτσε

Με ανατροπή από το -12 (38-50 στο 20΄), η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της, συμπληρώνοντας τις δέκα νίκες στην εφετινή Euroleague. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 89-81 της Φενερμπαχτσέ, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ολοκληρώνει με δύο ήττες επί ισπανικού εδάφους (είχε προηγηθεί η ήττα από την Μπασκόνια) τη «διαβολοβδομάδα» και να υποχωρεί στο 6-7.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, «πάτησαν» στην αστοχία της Φενέρ στην επανάληψη από τα 6,75 και από το 32΄, όταν και ξέφυγαν με +5 (69-64) δεν απώλεσαν ξανά το προβάδισμα...

Με 21 πόντους και «φλερτάροντας» με το νταμπλ νταμπλ (είχε και 9 ριμπάουντ), ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 18. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης περιορίστηκε σε 1 ριμπάουντ σε 5 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-50, 63-64, 89-81

Στη Βιτόρια, το κρύο αίμα του Τάντας Σεντεκέρσκις από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα 6΄΄ για τη λήξη, χάρισε τη νίκη στη Μπασκόνια με 87-85 επί του Ερυθρού Αστέρα. Τα τρία θετικά αποτελέσματα συμπλήρωσαν οι Βάσκοι, οι οποίοι ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 8-5, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 4-9.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που μέτρησαν 17/36 τρίποντα, αλλά έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, ο Τάντας Σεντεκέρσκις με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μάρκους Χάουαρντ, 15 (με 9 ριμπάουντ) ο Τσίμα Μονέκε και 14 (με 4/6 τρίποντα) ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Από τον Ερυθρό Αστέρα έλαμψε ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85.

Στη Μπολόνια, η Βίρτους ολοκλήρωσε χωρίς απώλειες τη «διαβολοβδομάδα», κάμπτοντας την αντίσταση και της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 100-90 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-4. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υπέστησαν την έκτη ήττα τους.

Με την παραγωγικότητα στα... κόκκινα, οι γηπεδούχοι έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους τον Τόκο Σενγκέλια με 27 πόντους και τον Μάρκο Μπελινέλι με 22. Από τη Μακάμπι πάλεψαν οι Λορέντζο Μπράουν και Γουέιντ Μπάλντγουϊν με 26 και 20 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-49, 78-82, 100-90

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού, Βαλένθια, πέρασε νικηφόρα 78-55 από την έδρα της Βιλερμπάν, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας θετικό πρόσημο στο ρεκόρ της (7-6) και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην 11η ήττα τους.

Η άμυνα έκανε τη... διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έπιασαν από το... λαιμό τη Βιλερμπάν στο δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να της επιτρέψουν να ανασάνει μέχρι το φινάλε πανηγύρισαν το δεύτερο τους εφετινό «διπλό».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σέμι Οτζελέγε με 16 πόντους, ενώ από την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού, Βιλερμπάν, ξεχώρισε ο Τζόφρι Λοβέρν με 13.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-35, 41-53, 55-78