Ορέστης Παπαδημητρίου

27 January, 2016 - 21:11

Μπράβο στον Άρη!

Αυτή τη φορά ο Άρης ήταν πολύ πιο «διαβασμένος» κι αποφασισμένος στο παιχνίδι και κατέκτησε τη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με σκορ 73-63! Σπουδαίο ματς απ’ το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης, το οποίο παρά τις δυσκολίες κράτησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα και δεν έχασε τη ψυχραιμία του όταν απειλήθηκε. Ωραία εμφάνιση απ’ τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη και με τη σημαντική βοήθεια του κόσμου, η ομάδα κέρδισε και ανανέωσε κάπως τις ελπίδες για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ήταν εύστοχος, είχε το προβάδισμα και γενικά αντιμετώπισε στα ίσια την Άλμπα Βερολίνου. Το σκορ ήταν χαμηλό μεν, αλλά ο ρυθμός του αγώνα ευνόησε τους γηπεδούχους που διατήρησαν τον αντίπαλο στα μέτρα τους και δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Έτσι, το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να επιβάλλει ως ένα βαθμό το παιχνίδι του και παρά τις δυσκολίες που του έβαλε η Άλμπα, δεν έχασε το σκορ και τη ψυχραιμία του κι η εξέλιξη ήταν ανάλογη με την εικόνα του. Σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιητική η απόδοση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη και φυσικά η ατμόσφαιρα στις εξέδρες ήταν καταπληκτική απ’ τους οπαδούς του Άρη. Στο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 19-15, όμως στη δεύτερη περίοδο ο Άρης με ένα μεγάλο επιμέρους σερί 27-15, ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-34.

Στατιστικά: Άρης: 14/18 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 8/13 βολές, 16 ριμπάουντ, 8 ασιστ

Άλμπα Βερολίνου: 9/17 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασιστ

Σκόρερ: Άρης: Μακ Νιλ 11, Σίμτσακ 10, Γουότερς 9, Κοέν 4, Γουαϊτ 4, Πελεκάνος 2, Χάγκινς 2

Άλμπα Βερολίνου: Κικάνοβιτς 15, Μιλοσάβλιεβιτς 11, Βατ 2, Λόνκαρ 2, Τσέρι 1

Στο δεύτερο 20λεπτο, το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό, με πάθος και δύναμη απ’ τις δυο ομάδες, με μέτρια ποσοστά ευστοχίας και ευτυχώς ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα. Η Άλμπ συνέχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό, αλλά το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης δεν έχασε το σκορ υπέρ της. Έτσι σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν πολύ κοντινό, με τους Γερμανούς να κάνουν το επιμέρους σερί 20-13 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-54 για τον Άρη. Στην τέταρτη περίοδο, το ματς «έσπασε καρδιές». Η Άλμπα πλησίασε στον πόντο και το παιχνίδι μέχρι το τέλος ήταν άκρως συναρπαστικό. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι προς τη νίκη και στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο νικητής. Ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος κι εύστοχος και κέρδισε τελικά με 73-63 έχοντας κάνει επιμέρους σερί 18-8 και με αυτή τη μεγάλη νίκη, η ομάδα κάπως ελπίζει τις επόμενες δυο αγωνιστικές για να κατακτήσει μία απ’ τις πρώτες θέσεις βαθμολογικά.

Άλμπα Βερολίνου: 14/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/29 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασιστ

Άλμπα Βερολίνου: Κικάνοβιτς 15, Μιλοσάβλιεβιτς 14, Βατ 8, Λόνκαρ 4, Τσέρι 14, Λόουερι 7, Κίνγκ 1