8 January, 2018 - 02:54

Νίκες για Μπενφίκα, Σπόρτινγκ και Πόρτο

Για την 17η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος οι " αετοί" της Λισσαβόνας επέστρεψαν στις νίκες με το εκτός έδρας 0 - 2 μέσα στην έδρα της Μορεϊρένσε.

Ή Μπενφίκα μπήκε από τα πρώτα λεπτά πολύ δυνατά και στο 23' με τον Πίτσι έκανε το 0 - 1 στην συνέχεια η Μπενφίκα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες χωρίς όμως να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το ημίχρονο βρήκε την Μπενφίκα να προηγείται 0 - 1.Στο Β' ημίχρονο η Μπενφίκα συνέχισε να πιέζει προκειμένου να" τελείωνε " όσο νωρίτερα μπορούσε την υπόθεση - νίκη.Το γκολ ήρθε στο 73' με τον Ζόνας να κάνει το 0 - 2 και ουσιαστικά να " καθαρίζει" για τους φιλοξενούμενους.

Στο" José Alvalade" η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας δεν είχε δύσκολο έργο να επικρατήσει της Μαρίτιμο με 5 - 0.Η Σπόρτινγκ ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 21' άνοιξε το σκορ με τον Μπας Ντοστ, με το 1 - 0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ μπήκε ακόμη πιο δυνατά και στο 49' με τον Μπράιαν Ρουίζ έκανε το 2-0.Ο Μπας Ντοστ με γκολ στο 73' έκανε το 3-0, ενώ στο 78' έκανε το 4 - 0 πραγματοποιώντας χατ τρικ.Το τελικό 5 - 0 ήρθε στο 90 + 2 με τον Ακούνια.

Τέλος μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε η Πόρτο εντός έδρας με 4 - 2 επί της Γκιμαράες.Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους "δράκους" στο 22' κάνοντας το 0 - 1 με τον Ραφίνια.Έτσι το 0 - 1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και βρήκε τους " δράκους" να κυνηγάνε στο σκορ.Στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το σκορ και το κατάφερε σχετικά νωρίς.Μόλις στο 57' ο Αμπουμπακάρ έφερε το ματς στα ίσια και πέντε λεπτά αργότερα (62') πέτυχαν την ανατροπή με τον Μπραχίμι να κάνει το 2 - 1. Στο 79' ήρθε και το 3 -1 με τον Μαρεγκά,ενώ ο ίδιος παίχτης έκανε και το 4 - 1 στο 83'.Το τελικό 4 - 2 έγινε στο 87' με τον Έλντον να μειώνει σε 4 - 2.