15 November, 2023 - 18:13

Νίκησε και την κούραση ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Άθλο!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ (25-19, 25-12, 23-25, 25-23) του Άθλου Ορεστιάδας στο Ρέντη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague και  πανηγύρισε το τρίτο καθαρό τρίποντο. Λίγες ημέρες μετά την σπουδαία πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League και το απαιτητικό πρόγραμμα των τριών διαδοχικών αγώνων στη Ρουμανία, οι πρωταθλητές διεύρυναν την απολύτως νικηφόρα πορεία που διαγράφουν τη φετινή σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τον Παγενκ, έφτασε με άνεση στο 2-0, στη συνέχεια ο Άθλος ισοφάρισε σε 2-1 και στο 4ο σετ παρότι βρέθηκε να χάνει αντέδρασε και έφτασε στην τελική επικράτηση.  Οι Πειραιώτες που νίκησαν και την κούραση, είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και πέντε παίκτες διψήφιους και εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ φτάνοντας στα 17 ενώ είχαν και 10 άσσους. Πρώτος σκορερ για τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ο Χανδρινός με 16 και ακολούθησαν ο Στερν με 15, ο Γκουσταβάο με 12, o Tζούριτς με 11 και ο Ιντάλγκο με 10.

Από το -5, ανατροπή με 8-0 σερί και ερυθρόλευκο προβάδισμα!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους ξεφεύγουν μέχρι και με +5 στο 10-15. Όμως στο σημείο αυτό οι πρωταθλητές αντέδρασαν και με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί, προσπέρασαν με +3 για το 18-15. Ο Χανδρινός είχε ισοφαρίσει αρχικά (15-15), για να προηγηθεί για πρώτη φορά ο Θρύλος στο 16-15, ύστερα από λάθος της ομάδας της Ορεστιάδας. Με πλασέ του Χανδρινού διαμορφώθηκε το 17-15 και με άσσο του Τζούριτς διευρύνθηκε στο 8-0 το «ερυθρόλευκο» σερί (18-15).  Στην συνέχεια οι πρωταθλητές διατήρησαν το προβάδισμα με τον Ιντάλγκο να σημειώνει το 20-18 και τον Στερν με κερδισμένο μπλοκ άουτ το 23-19. Το διπλό ερυθρόλευκο μπλοκ των Τζούριτς και Στερν έδωσε το πρώτο σετ μπολ 24-19 και μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που κατέληξε άουτ, διαμορφώθηκε το 25-19, χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Κυριάρχησε και έφτασε άνετα στο 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 6-2 και πήγε στο 8-3 και στο 9-3 με δυο διαδοχικούς πόντους του Τζούριτς που προήλθαν από επίθεση πρώτου χρόνου και άσσο. Ο Άθλος με δυο σερί πόντους, μείωσε σε 9-5, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 3-0 σερί και με άσσο του Τράβιτσα αύξησε στο +7 την υπέρ του διαφορά για το 12-5.Στην εξέλιξη του σετ, με πρώτο χρόνο του Τζούριτς διαμορφώθηκε το 16-8, για τους πρωταθλητές που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο φιλέ και είχαν βάλει τις βάσεις για να φτάσουν στο 2-0! Με δυο διαδοχικούς άσσους του Στερν προήλθε το 19-10 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χανδρινού η διαφορά έγινε διψήφια στο 21-11. Ο Γκουσταβάο με μπλοκ έγραψε το 23-12 και ο Χανδρινός έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 2ο σετ με 24-12, με τον Τζούριτς να τελειώνει με άσσο το σετ στο 25-12.

Μείωσε ο Άθλος

Τον απόλυτο έλεγχο είχε ο Ολυμπιακός και στην έναρξη και μέχρι τα μέσα του 3ου σετ, αφού μετά το 5-4, ξέφυγε με διαφορές ασφαλείας  (14-6, 15-7) και ενώ ο Ντάινελ Καστελάνι είχε περάσει στο τάραφλεξ τους Γκαρά, Κομητούδη, Βαϊοπουλο Ο Χανδρινός στην εξέλιξη του σετ, διαμόρφωσε με… ανάποδο πλασέ το 16-11  όμως σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά φτάνοντας στο 17-16. Με πρώτο χρόνο του Βαϊόπουλου διαμορφώθηκε το 18-16, με τον Άθλο να μειώνει στο 18-17, να ισοφαρίζει σε 19-19 και να προσπερνάει στο 19-20. Στην εξέλιξη του σετ, η ομάδα της Ορεστιάδας διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο 23-25, χάρη στο οποίο μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Έφτασε στο τρίποντο

Στην έναρξη του 4ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 4-4, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να πηγαίνει στο 10-8 με τον Ιντάλγκο. Η ομάδα της Ορεστιάδας ισοφάρισε σε 10-10 και προηγήθηκε στο 12-13 με άσσο του Έντουαρτ αλλά ο Στερν έβαλε ξανά τους Πειραιώτες στη θέση του οδηγού στο 14-13. Η κατάσταση αυτή ανατράπηκε εκ νέου αφού με το 15-15, ο Άθλος προηγήθηκε με +4 φτάνοντας στο 15-19, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 18-19, ύστερα από πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, άσσο του Κουμεντάκη και λάθος των φιλοξενούμενων. Η αντίδραση του Θρύλου είχε συνέχεια μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων αφού με μπλοκ του Γκουσταβάο προήλθε η ισοφάριση (19-19) και μετά από επίθεση που πέρασε άουτ του Έντουαρτ, διαμορφώθηκε το 20-19. Ο Ολυμπιακός είχε τρέξει ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο ανέτρεψε την κατάσταση, για να φτάσει και στο 21-20. Ο Άθλος ισοφάρισε (21-21), αλλά οι πρωταθλητές κράτησαν το προβάδισμα (22-21) και ξέφυγαν με +2 με τον Ιντάλγκο στο 23-21. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 23-23, όμως ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-23 και με μπλοκ έγραψε το 25-23 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.53. 25-19 (27’), 25-12 (21’), 23-25 (33’), 25-23  (32’)