palaiologos

12 January, 2018 - 23:39

Ντροπιαστική συντριβή για τον Ολυμπιακό στην Βιτόρια (86-54)

Παράδοση άνευ όρων και ντροπιαστική ήττα του Ολυμπιακού στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 86-54, ισοφαρίζοντας τη δεύτερη πιο βαριά ήττα στην ιστορία του.   Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει παιχνιδάκι στα χέρια των παικτών της ομάδας τηες Μπασκόνια και παρέδωσε .. πνεύμα, καταγράφοντς μία ... μαύρη βραδιά. Ο Ολυμπιακός εμφανίστυκε στο παρκέ του  «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» μόλις για το πρώτο 15λεπτο Διάστημα, όπου τον βρήκε να προηγείτια με 27-30 και να δείχνει ικανός να «αποδράσει» από την Βιτόρια με το ροζ φίλλο αγώνα ... Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι «ερυθρόλευλι» υπέστησαν έαν απίστευτο μποακ άουτ, ρίχνοντας... λευκή πετσέτα. Μ’ ένα επιμέρους 15-0, η Μπασκόνια ξεπέρασε 42-30 στο 23’, για να φτάσει τη διαφορά στους 16 πόντους (48-32) στο 25 Πληγή για τους «ερυθρόλευκους» αποτέλεσε σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι η επίθεσή τους, αφού στη δεύτερη ' περίοδο είχαν μόλις 9 πόντους, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο  εξαφανίστηκαν και αμυντικά, δεχόμενοι 36 πόντους με το επιμέρους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο να είναι 36-14.  Κορυφαίος για τους Βάσκους ο Βόιγκτμαν με 19 πόντους ενώ ο Πουαριέ (13π., 9ριμπάουντ) κρατούσε τους γηπεδούχους στο α' ημίχρονο, όσο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού διασώθηκε μόνο ο Πρίντεζης που είχε 13 πόντους.  Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54