fanidi

11 January, 2018 - 23:11

Οι... τσαμπουκάδες δε χωράνε στο ΟΑΚΑ

Από αυτή τη Μπαρτσελόνα δε θα μπορούσε να χάσει ο Παναθηναϊκός Superfoods. Με όπλο τη γρανιτένια άμυνα που έπαιξε 30 λεπτά και σε συνδυασμό των "οργίων" από τους Καλάθη, Παππά και Σίνγκλετον οι "πράσινοι" έκανα... πλάνα στους Καταλανούς και πήραν τη νίκη με 84-75, έχοντας πολλά κιλά cojones!

O ηγέτης του Τριφυλλιού τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, όσους είχε και ο Παππάς, ενώ ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε με 14π. Όμως άπαντες από τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Τσάβι Πασκουάλ έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγλετον και Γκιστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods την αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «πράσινοι» προσπάθησαν να παίξουν μέσα στη ρακέτα. Στο 3’ είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 6-5, αλλά υπήρξε πρόβλημα με τον διεθνή φόργουορντ του Τριφυλλιού, καθώς έφτασε γρήγορα στα 3 φάουλ και πήγε κατευθείαν στον πάγκο.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο από τους αιφνιδιασμού, μιας και ήδη είχε βγάλει τέσσερεις, αλλά το πρόβλημα υπήρχε στο μαρκάρισμα του Τόμιτς, ο οποίος είχε ήδη 8 πόντους και έβαλε μπροστά τους «μπλαουγκράνα» με 10-13 στο 7’, αλλά ο Καλάθης ήταν πανταχού παρών.

Ο ηγέτης των γηπεδούχων έκλεβε μπάλες, μοίραζε και σκόραρε και έτσι έφερε το ματς στα ίσα (16-16), αλλά υπήρχε έντονος εκνευρισμός με τον Ναβάρο. Οι διαιτητές τον χρέωσαν με βήματα (σωστά) πριν σουτάρει για τρεις, με τον αρχηγό της Μπαρτσελόνα να γίνεται έξαλλος. Μάλιστα την "έπεσε" στους διαιτητές, μιλώντας του σε πολύ έντονο ύφος και μοιραία χρεώνεται με τεχνική ποινή, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν την αξιοποίησε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 17-19 υπέρ των Καταλανών, μιας και ο Γκάμπριελ αστόχησε στο τελευταίο λέι απ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφή υπεροχή και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Παναθηναϊκού στην άμυνα, έδωσε αέρα 5 πόντων (19-24) στο 13’, καθώς έβρισκαν στόχο από την περιφέρεια. Ο Κόπονεν με 5 προσωπικούς πόντους ανέβασε ακόμα περισσότερο το σκορ (23-29) και ήταν φανερό πως εάν δεν υπάρξει πίεση στην άμυνα και σωστές προϋποθέσεις στην επίθεση, τα πράγματα θα εξελισσόντουσαν πολύ δύσκολα.

Το Τριφύλλι δεν μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό, με την άμυνά του να "πληγώνεται" διαρκώς από το γεγονός πως οι "μπλαουγκράνα" υπερτερούσαν σωματικά σχεδόν σε κάθε θέση (πλην του "1"). Ο Σίτο Αλόνσο είχε εφαρμόσει στο β' δεκάλεπτο το σχήμα που βρίσκει τον Βεζένκοφ στο "3" και τον Κλαβέρ στο "4".

Έτσι στα μισά της περιόδου η Μπαρτσελόνα είχε 5/8 τρίποντα και ο μόνος αξιόπιστος που μπορούσε να «απειλήσει» την άμυνα των φιλοξενουμένων ήταν ο Γκιστ. Όμως τα 0/7 σουτ από τα 6.75 ήταν ένα τεράστιο πρόβλημα για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει λίγο τη διαφορά (29-34) με τον Καλάθη στο 16’ με την άμυνα να γίνεται πιεστική και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κατεβάσει το σκορ στο καλάθι (32-34), αλλά έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Ο Σίνγκλετον «έσπασε» το ρόδι από το τρίποντο και 1:40 πριν από το τέλος του ημιχρόνου έβαλε το Τριφύλλι μπροστά στο σκορ, μετά από αρκετή ώρα, με 35-34, τρέχοντας ένα επιμέρους 8-0 και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 36-34, χάρις την καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά του β’ δεκαλέπτου.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για τους «πρασίνους» στην 3η περίοδο. Έχασαν εύκολα σουτ και είχαν προβλήματα στην άμυνα και η Μπάρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί με 36-38 στο 22’ και σε συνδυασμό με την κάκιστη βραδιά του Ρίβερς (0/4 τριπ.) ήταν δύσκολο να βρει ρυθμό.

Όμως ο Αμερικανός άσος σημείωσε ένα λέι απ και με έμμεσο τρίποντο του Γκιστ, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (42-40) και με όπλο την πιεστική άμυνα, απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα το Τριφύλλι έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 και το 46-40 στο 27’ ήταν απολύτως λογικό.

Με το δεύτερο του τρίποντο του ο Σίνγκλετον ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και η Μπαρτσελόνα σημείωνε πόντους μόνο από βολές, μιας και είχε να βάλει καλάθι εντός πεδιάς περίπου 8 λεπτά.

Έτσι με προσωπικά καλάθια του Βουγιούκα και του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό, οι γηπεδούχοι έκαναν το 54-46 και έμεναν 20’’ για το τέλος του δεκαλέπτου. Όμως η άμυνα δε βγήκε και ο Ερτέλ έβαλε δύσκολο καλάθι και μείωσε στο -6.

Στην περίοδο που θα έκρινε τα πάντα ο Παναθηναϊκός κατάφερνε, έστω και δύσκολα, να είναι μπροστά στο σκορ (58-52) στο 32’, αλλά ο Κοπόνεν ήταν… εκτελεστής και κρατούσε τους «μπλαουγκράνα» στο παιχνίδι. Όμως άλλος παίκτης του Τριφυλλιού έκανε πολύ δουλειά. Ο Ίαν Βουγιούκας κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες, καθώς βάλει δύο καλάθια και είχε δώσει μία ασίστ στην τελευταία περίοδο.

Όμως οι Παππάς και Γκάμπριελ έβαζαν μεγάλα καλάθια και στο 34’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (65-56), μιας και το μεγάλο κλειδί ήταν η άμυνα. Ο εκνευρισμός των παικτών των Καταλανών ήταν εμφανής, καθώς ο Τόμιτς αποβλήθηκε από τον αγώνα. Χρεώθηκε αρχικά με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, κι εν συνεχεία με "Τ" αφού τσακώθηκε με τον Γκάμπριελ. Κι ο ψηλός του Τριφυλλιού πήρε τεχνική ποινή, αλλά είναι σαφές πως... έφερε κέρδος στον Παναθηναϊκό.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παππάς και με προσωπικό καλάθι έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (67-56) και ο Έλληνας γκαρντ πήρε… μπροστά έγινε ο ηγέτης των «πρασίνων» στην επίθεση. Έχοντας πάρει… φόρα ο διεθνής άσος του Τριφυλλιού, έδινε τη σιγουριά για τη νίκη.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί από τον Παναθηναϊκό και έτσι με όπλο την άμυνα και τα «πυροβολικά» Καλάθη και Παππά, επικράτησαν με 84-75 της Μπαρτσελόνα και κράτησαν απόρθητο το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75