Μελισσουργός

12 March, 2022 - 23:24

Ο "καυτός" Ρονάλντο με χατ-τρικ "καθάρισε" την Τότεναμ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Τότεναμ στο «Ολντ Τράφορντ» για την 29η αγωνιστική της Premier League , με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 3-2 χάρη σε τεράστια εμφάνιση του Κριστιάνο Ρονάλντο που με τα τρία τέρματα που πέτυχε , έφτασε τα 807 στη καριέρα του και έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών.

Η γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0) μόλις στο 12ο λεπτό με τρομερό σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο από τα 25 μέτρα στο δεξί Γ’ της εστίας του Γιορίς. Στο 35ο λεπτό η Τότεναμ ισοφάρισε σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν και ο Ρονάλντο με το 2ο προσωπικό του γκολ έγραψε το 2-1 για την Γιουνάιτεντ στο 38’ μετά από έξοχη ασίστ του Σάντσο.

Στο 2ο μέρος οι δυνάμεις των ποδοσφαιριστών των 2 ομάδων έπεσαν όπως ήταν αναμενόμενο αφού στο 1ο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν συνεχώς στα ύψη. Στο 72ο λεπτό ο Χάρι Μαγκουάιρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ύστερα από γέμισμα του Ρεγκιλόν για το 2-2 της Τότεναμ και στο 81ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο χτύπησε για 3η φορά και με άπιαστη κεφάλια έγραψε το τελικό 3-2 , βάζοντας φωτιά στο «Ολντ Τράφορντ» που ένιωσε σαν τις παλιές καλές εποχές των «κόκκινων διαβόλων».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στη 4η θέση της Premier League με 50 βαθμούς και στο +5 από την 5η Άρσεναλ που έχει 4 παιχνίδια λιγότερα ενώ η Τότεναμ παρέμεινε στην 7η θέση με 45 βαθμούς και δείχνει ότι δύσκολα θα προλάβει το τρένο της 4αδας που οδηγεί στο UEFA Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου (2022-23).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράνγκνικ) : Ντε Χέα , Μαγκουάιρ , Βαράν , Νταλότ , Τέγιες , Μάτιτς (80’ Καβάνι) , Φρεντ ,  Πογκμπά , Σάντσο , Ράσφορντ (68’ Ελάνγκα) , Ρονάλντο (83’ Λίντελοφ)

Τότεναμ : (Αντόνιο Κόντε) : Γιορίς , Ντάιερ , Ντέιβις (87’ Μπερβάιν) ,  Ρομέρο , Ρεγκιλόν , Ντόχερτι , Μπεντακούρ (88’ Γουίνγκς) , Χόιμπιεργκ , Κουλουσέφσκι (78’ Μόουρα) , Σον , Κέιν