31 October, 2018 - 00:46

Πέρασε νικηφόρα από την Ντιζόν!

Νικηφόρα πέρασε από την Ντιζόν η ΑΕΚ πανηγυρίζοντας την 3η διαδοχική νίκη στο Champions League, μετά από αυτές επί των Νίμπουρκ και Μπάμπεργκ.  Χάρις σε μαγική εμφάνιση στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο η Ένωση έκανε επιμέρους σκορ 32-15, οι «κιτρινόμαυροι» αντέστρεψαν το -8 του ημιχρόνου και επικράτησαν με 90-80 της Ντιζόν στη Γαλλία για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για την ΑΕΚ ο Βινς Χάντερ που σημείωσε τους 14 από τους 25 πόντους (11 ριμπάουντ)! Η Ενωση μάζεψε 42 ριμπάουντ έναντι 19 της Ντιζόν που συμβιβάστηκε με την 3η ήττα. Κορυφαίος των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Χόλστον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90

Διαιτητές: Καλατράβα (Ισπανία), Σουσλόφ (Εσθονία), Ζαπόλσκι (Πολωνία)

ΝΤΙΖΟΝ (Λοράν Λεγκνάμ): Σασάνγκ 18, Εμεγκανό 13 (2), Χόλστον 20 (4), Λελούπ 3 (1), Ουέαρ 14, Άρνολντ 3 (1), Ζουλιέν 5 (1), Λουμ, Πίρσον 4

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Γκρίφιν 5 (1), Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν-Μέις 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Σαντ-Ρος 10 (3), Γιαννόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα), Ρόμπερσον 2