Ορέστης Παπαδημητρίου

14 November, 2017 - 23:00

ΠΑΟ… με τέρμα το γκάζι!

Εκρηκτικός ήταν ο Παναθηναϊκός! Με… τέρμα το γκάζι, στο μεγαλύτερο διάρκεια του ματς επιβλήθηκε πανεύκολα της Κίμκι με 93-65. Πολύ ικανοποιητική εμφάνιση απ’ το σύνολο του κ. Πασκουάλ, το οποίο παρά τα κενά που παρουσίασε ανά διαστήματα και με τα οποία οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, δεν κινδύνεψε και «σφράγισε» την πολύ σημαντική νίκη. Πλέον, με καλή ψυχολογία αλλά και με προσήλωση στον καλό ρυθμό, οι «πράσινοι» ετοιμάζονται για το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη, ενόψει του αγώνα της Πέμπτης 16 Νοέμβρη κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Κίμκι ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο και κακές επιλογές επιθετικά από πλευράς Παναθηναϊκού. Όμως αμέσως ήρθε η αντίδραση απ’ τους «πράσινους», που αρχικά πέρασαν μπροστά 6-3 και μέχρι τα μισά της περιόδου, ο ρυθμός του αγώνα έφτασε το σκορ στο 13-5. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με περιφερειακό σουτ, με το σύνολο του κ. Πασκουάλ να βρίσκει και πάλι τις λύσεις και να προηγηθεί με 19-8. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν 5/6 τρίποντα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, την ώρα που η Κίμκι αστοχούσε στις δικές της επιθέσεις. Μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο δίλεπτο, η διαφορά είχε φτάσει στους 10, 22-12 με τον Παναθηναϊκό να έχει επιβληθεί στο παρκέ! Κι αργότερα, το σκορ «εκτοξεύτηκε» στους 12, 24-12. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ευστόχησε απ’ την περιφέρεια για να ανεβάσει τη διαφορά στους 13, 29-16. Η Κίμκι σε δύο λεπτά είχε σκοράρει μόλις δύο πόντους, ενώ μετά πέτυχε γκολ – φάουλ που όμως, ευτυχώς, δεν ροκάνισε πολύ τη διαφορά, η οποία ήταν στους 11, 31-20. Μέχρι τη συμπλήρωση των τεσσάρων λεπτών, οι «πράσινοι» προηγούνταν με 14, 34-20. Μπαίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά για το φινάλε του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 35-26 κι άρα για πρώτη φορά, η Κίμκι μείωσε στους εννιά, με το ρυθμό να έχει πέσει αρκετά. Φτάνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου στους 13, 39-26. Τελικά, το τέλος ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 46-27 με τελικό επιμέρους σκορ 20-11! Εκρηκτικοί οι γηπεδούχοι, έκαναν φοβερό παιχνίδι και είχαν επιβληθεί πλήρως στο ΟΑΚΑ, μπροστά σε μερικούς χιλιάδες οπαδούς.

Στατιστικά:

Παναθηναϊκός: 9/14 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 10 ασιστ

Κίμκι: 9/19 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασιστ

Σκόρερ:

Παναθηναϊκός: Ντένμον 17, Αντετοκούμπο 9, Γκιστ 6, Καλάθης 6,

Κίμκι: Άντερσον 7, Τζένκινς 6, Ζουμπκόβ 4, Σβεντ 6

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 20, 49-29 κι αμέσως μετά, 51-29 με γρήγορο επιμέρους 5-2 στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» απ’ τα 6.75 και στο δίλεπτο είμαστε στους 25, 54-29. Στο τρίλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 26, 57-31 με επιμέρους 11-4. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» γρήγορο 5-0 και ροκάνισαν τη διαφορά στους 20, 57-37. Στα επόμενα λεπτά, το σύνολο του κ. Μπαρτζώκα βελτιώθηκε στην επίθεση, «τρυπώνοντας» την άμυνα του Παναθηναϊκού και με επιμέρους 14-13 έριξε τη διαφορά μετά από ώρα στους 17, 59-42. Στη συνέχεια όμως, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τις καταστάσεις, κάνοντας το 61-42 ισορροπώντας το επιμέρους σκορ, 15-15. Φτάσαμε στα τελευταία τέσσερα λεπτά για το φινάλε της τρίτης περιόδου, δόθηκε από ένα αντιαθλητικό φάουλ στα δύο συγκροτήματα, με τη διαφορά να «στρογγυλοποιείται» στους 20 κι ύστερα, με καλάθι απ’ την Κίμκι είχαμε το 63-45. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 72-49 με επιμέρους 26-22.

Στην τέταρτο δεκάλεπτο, η Κίμκι για τέσσερα λεπτά έκανε παιχνίδι κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού έκανε επιμέρους 9-4 και μείωσε στους 16, 76-58. Όμως, οι παίκτες του Καταλανού τεχνικού με συνεχόμενα καλάθια – «βομβαρδισμό» τόσο περιφερειακά όσο και από μέση απόσταση, πανεύκολα «σφράγισαν» την επιβλητική νίκη με τελικό αποτέλεσμα 93-65 και επιμέρους 21-16.

Στατιστικά:

Παναθηναϊκός: 15/29 δίποντα, 17/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 32 ριμπάουντ, 22 ασιστ

Κίμκι: 21/44 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 8/18 βολές, 28 ριμπάουντ, 13 ασιστ